Projekt najväčšej jadrovej elektrárne v Spojených štátoch Vogtle je blízko dokončenia

Projekt americkej jadrovej elektrárne Vogtle je blízko dokončenia. Dva nové reaktory s rozpočtom viac ako 16 miliárd USD majú sedem rokov meškania, jeden z nich však už vyrába elektrinu a druhý je v konečnej fáze testovania. Po ich uvedení do prevádzky sa Vogtle stane najväčším producentom elektriny v USA, ktorý vyrobí energiu schopnú rozsvietiť jeden milión domácností a podnikov a táto elektrina bude bez emisií, upozornila agentúra Bloomberg.

Elektráreň Vogtle sa nachádza v Georgii a jej prevádzkovateľom je firma Southern Co. Dvoch nových rektorov, každý s výkonom 1,1 gigawattu, sa pripojí k dvom reaktorom, ktoré sú v prevádzke už od 80. rokov minulého storočia. Keď budú všetky štyri reaktory v plnej prevádzke, stane sa Vogtle najväčšou jadrovou elektrárňou v USA.

Nové reaktory Vogtle sa stavali v čase, keď sa väčšina sveta tomuto zdroju energie vyhýbala kvôli havárii v japonskej Fukušime v roku 2011. Za dobu ich výstavby bolo v USA odstavených viac ako desiatka reaktorov, okrem iného aj preto, že sa dávala prednosť lacnejšiemu zemnému plynu a obnoviteľným zdrojom, ako veterným a solárnym elektrárňam. V poslednom čase sa ale názor na jadrovú energiu začal meniť kvôli hľadaniu bezemisných zdrojov energie.

V čase, keď sa projekt nových reaktorov Vogtle pripravoval, drvivá väčšina odborníkov z odboru vyhlasovala, že je to pravdepodobne posledný veľký jadrový projekt v USA. Teraz však upozorňujú, že by jadrová energia mohla zažiť renesanciu vďaka záväzku niektorých krajín na nulové emisie oxidu uhličitého. Navyše reaktory sú teraz schopné vyrábať oveľa dlhšie, dokonca sa zvažuje, či by nemohli vyrábať elektrinu až 100 rokov. Výstavbe elektrární v USA bránila skutočnosť, že sa malo za to, že sú príliš drahé a časovo náročné, než aby sa vyplatili.

O veľké jadrové komplexy je vo svete záujem

Výskumná spoločnosť Breakthrough Institute odhaduje, že energetické spoločnosti môžu v najbližších 35 rokoch postaviť až päť reaktorov veľkosti Vogtle. V súčasnosti však žiadna firma v USA nič porovnateľné neplánuje, aj keď mimo USA je o výstavbu nových veľkých jadrových komplexov záujem.

Pre vysoké náklady pri veľkých elektrárňach sa firmy z jadrového priemyslu snažia prísť s novými reaktormi menšej konštrukcie, aby výstavba bola rýchlejšia a lacnejšia. Nové projekty môžu mať výkon od jedného do 300 megawattov, keď v súčasnosti je obvyklý výkon okolo jedného gigawattu.

Viac o téme: emisie oxidu uhličitého CO2 , jadrové elektrárne , jadrové reaktory , Spojené štáty americké USA , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy