Dobré správy? Ceny elektriny pre domácnosti by podľa SaS mohli klesnúť

Pokiaľ bude podpísaná implementačná zmluva so Slovenskými elektrárňami na dodávku lacnejšej elektrickej energie pre slovenské domácnosti, mohla by sa regulovaná cena elektriny pre týchto odberateľov znížiť. Umožnil by to pokles tarify za prevádzku systému (TPS) po odstavení dotovanej výroby elektriny v elektrárni Nováky aj pokles ostatných poplatkov vyplývajúci z aktuálne nižších cien elektriny ako pred rokom. Na štvrtkovej tlačovej konferencii SaS to uviedol bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Odstavením elektrárne Nováky v závere tohto roka by podľa Galeka mali náklady na TPS klesnúť o takmer 120 miliónov eur. „Tým, že ceny elektriny na trhu poklesli, poklesne nám aj tá poplatková časť a dovolím si povedať, že na budúci rok by dokonca ceny elektriny pre domácnosti podľa súčasného vývoja a pokiaľ naozaj bude podpísaná implementačná zmluva mali klesnúť,“ povedal Galek.

Galek upozornil, že tretí reaktor jadrovej elektrárne v Mochovciach je momentálne v prevádzke na 96 percent a na plný výkon by sa mohol dostať počas niekoľkých dní. Plné spustenie tretieho reaktora v Mochovciach umožní Slovenským elektrárňam naplnenie záväzku z memoranda o dodávke lacnej elektriny na roky 2023 a 2024. Veľká časť elektriny za dohodnutú cenu približne 61 eur za megawatthodinu (MWh) by mala pochádzať práve z tohto reaktora. 

RSO očakáva, že vývoj cien elektriny bude závislý najmä od cien zemného plynu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) očakáva, že vývoj cien elektriny bude závislý najmä od cien zemného plynu. Uviedol to v dokumente Vývoj veľkoobchodných cien komodít a emisných povoleniek v období od 1. januára 2022 do 15. júla 2023. Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine ďalší vývoj cien na energetických trhoch sa podľa neho spája s vysokým rizikom pokračujúcej cenovej volatility. 

„V sledovanom období bola hlavným driverom vývoja ceny elektriny cena zemného plynu. Ceny oboch komodít kulminovali v priebehu jesene 2022. V roku 2023 cenové hladiny medziročne poklesli, čo aj v kontexte predošlej vety súvisí okrem iného najmä s iniciatívou EÚ implementovať nový prvok, ktorým je povinná skladovacia povinnosť – povinné skladovacie kvóty pre zemný plyn,“ uviedol úrad.

Ceny zemného plynu na jeseň 2022 podľa ÚRSO kulminovali aj v dôsledku vysokého dopytu po plyne, vyplývajúceho z cieľa uskladniť objem plynu v podzemných zásobníkoch. „Toto sa v roku 2023 prejavuje opačným efektom – predošlé uskladnenie plynu zvyšuje aktuálne stranu ponuky, čo pozitívne vplýva na súčasné ceny plynu a ako marginálny zdroj cena plynu pozitívne ovplyvňuje cenovú hladinu na trhu s elektrinou,“ priblížil.

Vplyv vojny na Ukrajine bude mať dlhotrvajúci efekt

Vplyv vojny na Ukrajine bude mať podľa ÚRSO pravdepodobne dlhotrvajúci efekt na globálny energetický systém, najmä s ohľadom na potrebu zvýšenia energetickej bezpečnosti. „Dá sa predpokladať pokračujúci trend zmeny európskeho, ale i globálneho energetického mixu. Vzhľadom na to sa zvyšuje dopyt po využívaní lokálnych a regionálnych obnoviteľných zdrojoch energie, ktoré napomáhajú urýchleniu celkovej energetickej transformácie,“ doplnil úrad.

Marginálnym zdrojom určujúcim cenovú hladinu elektriny na veľkoobchodnom trhu podľa ÚRSO pravdepodobne ostane v najbližšom období naďalej zemný plyn. „Preto možno aj v budúcom období očakávať závislosť vývoja veľkoobchodných cien elektriny primárne od cenového vývoja zemného plynu,“ uzavrel úrad.

Viac o téme: Atómové elektrárne Mochovce EMO , domácnosti , elektrina , pokles , SaS , trh

Súvisiace články

Aktuálne správy