Čo sa deje na pumpách? Nafta už stojí rovnako ako benzín!

, Redakcia

Najvýraznejším pohybom podľa údajov Štatistického úradu prešli v 44. tohtoročnom týždni ceny motorovej nafty, ktoré pokračovali v poklese. Ceny ostatných palív viac-menej stagnovali.

Majitelia vozidiel na naftový pohon mali v uplynulom týždni dôvod na radosť. Ceny motorovej nafty totiž na slovenských čerpacích staniciach podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR klesali. Priemerná cena za liter motorovej nafty sa medzitýždenne znížila o 1,3 percenta, teda o 0,022 eur, na 1,647 eur za liter.

Druhý pokles cien nafty v poradí tak znamenal, že jej cena sa dostala na úroveň lacnejšieho 95 oktánového benzínu. Jeho priemerná cena za liter totiž v 44. týždni dosiahla takmer totožných 1,648 eur, čo znamenalo medzitýždenný minimálny pokles o 0,001 eur za liter. Podobne drahší 98 oktánový benzín zlacnel o 0,002 eur za liter na 1,853 eur.

Analytik finančných trhov XTB Marek Nemky poukazuje na to, že cena ropy sa v sledovanom týždni prepadla o 5,59 dolára za barel, teda o 6,1 percenta na cenu 84,90 dolára za barel ropy Brent. V súčasnosti tento trend taktiež pokračuje a cena ropy je tak najlacnejšia za takmer 4 mesiace. Cenovku 80,47 dolára sme tak podľa jeho slov videli naposledy 23. júla.

Marek Nemky zároveň dodáva, že riziková prirážka z dôvodu konfliktu na Blízkom východe bola tak na rope kompletne vymazaná. Zatiaľ čo v minulom týždni bol ešte stále centrom pozornosti konflikt, po piatkovom dlho očakávanom prejave lídra teroristickej skupiny Hizbaláh, ktorý nepriniesol nič zásadné sa obchodníci prestali tak výrazne sústrediť na situáciu v Izraeli.

Nový strašiak na trhu

Nový strašiak na trhu sa objavil v utorok ráno, kedy Čína ohlásila dáta o salde obchodnej bilancie za október, ktoré napriek rastu celkových importov, ako aj rastu importov po rope boli interpretované výrazne negatívne. Dôvodom bol pokles exportov o 6,4 percenta medziročne, čo naznačuje utlmenie svetového dopytu, keďže Čína je najväčším exportérom na svete. Investori sa tak obávajú spomalenia svetovej ekonomiky, čo následne bude mať taktiež vplyv aj na dopyt po ropných produktoch, ktorý už v súčasnosti z dôvodu sezónnych výkyvov slabne. 

Podobný vývoj sme podľa Nemkyho taktiež videli aj na veľkoobchodných cenách nafty a benzínu v Rotterdame, ktoré taktiež výraznejšie poklesli. Ceny pohonných hmôt tak pravdepodobne  z dôvodu nedávnych poklesov na rope a veľkoobchodných cenách budú pokračovať v klesaní. „Dlhodobo však ceny ropných produktov je veľmi náročné predikovať, keďže volatilita na rope je v súčasnosti vysoká a ceny reagujú výrazne na každú jednu správu. Po veľkom výpredaji by sme už na rope mali čakať miernu stabilizáciu, prípadne odraz, čo sa taktiež prejaví na čerpacích staniciach s oneskorením pár dní,“ dodáva Nemky.

Alternatívne palivá bez výraznejších zmien

Výraznejšie pohyby v uplynulom týždni štatistici nezaznamenali ani pri alternatívnych plynových palivách. Najväčší pohyb evidovali pri cenách skvapalneného zemného plynu LNG, ktorý zdražel takmer o 1 percento, resp. o 0,015 eur, na 1,531 eur za kilogram.

Priemerná cena za liter stlačeného zemného plynu CNG sa zvýšila iba minimálne o 0,001 eur na 1,699 eur za kilogram. Ceny skvapalneného ropného plynu LPG zostali bez zmeny na úrovni 0,708 eur za liter.

Viac o téme: benzín , ceny energií , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , palivá , pohonné hmoty , pohonné látky , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy