Čo sa deje na pumpách? Zlacňoval najmä benzín, ďalšieho poklesu cien sa však zrejme nedočkáme!

, Redakcia

Ceny pohonných látok na čerpacích staniciach na Slovensku pokračovali v pozvoľnom poklese aj v predchádzajúcom týždni. Pozitívny vývoj zaznamenali najmä majitelia vozidiel na benzínový pohon, hoci mierne zlacňovala aj motorová nafta. Ďalšie výraznejšie zlacňovanie však podľa analytika XTB Mareka Nemkyho očakávať nemožno, ceny by sa mali skôr stabilizovať.

Ceny benzínov na pumpách po Slovensku pokračovali aj v uplynulom 47. tohtoročnom týždni v poklese. Zlacňovali tak už štvrtý týždeň v poradí. Podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR totiž priemerná cena za liter lacnejšieho 95-oktánového benzínu medzitýždenne klesla o vyše 1 percento, resp. o 0,016 eur, na 1,568 eur. Drahší 98-oktánový benzín v priemere zlacnel o 0,6 percenta, teda o 0,011 eur, na 1,788 eur za liter.

V zlacňovaní pokračovala aj motorová nafta, hoci nie v takom výraznom ako v predchádzajúcich týždňoch. Priemerná cena za liter tohto paliva podľa štatistikov v 47. tohtoročnom týždni predstavovala 1,593 eur, čo znamenalo medzitýždenný pokles o 0,3 percenta, teda o 0,004 eur na liter.

Plynové palivá bez pohybov

Alternatívne plynové palivá zostali v uplynulom týždni takmer bez cenových pohybov. Priemerná cena za liter skvapalneného ropného plynu LPG medzitýždenne klesla o symbolických 0,001 eur, teda o 0,1 percenta, na 0,707 eur.

Motorové palivá zo zemného plynu rovnako žiadne výraznejšie zmeny v uplynulom týždni nezaznamenali. Priemerná cena za liter skvapalneného zemného plynu LNG totiž podľa údajov Štatistického úradu SR stúpla rovnako symbolicky iba o 0,001 eur, teda 0,1 percenta, na 1,685 eur. Cena stlačeného zemného plynu CNG sa nezmenila vôbec a zostala na priemernej úrovni 1,699 eur za kilogram.

Ropa zdražila, zlacňovanie na pumpách zrejme skončilo

Ceny benzínu sa tak v 47. týždni dostali na najnižšiu úroveň od júla tohto roka, kým ceny nafty sú na augustových úrovniach. Podľa analytika investičnej platformy XTB Mareka Nemkyho sa však motoristi pokračovania výraznejšieho zlacňovania v najbližšom období nedočkajú. Počítať môžeme skôr so stabilizáciou cien na našich čerpačkách.

Ceny ropy sa totiž postupne odrazili od lokálneho minima a aktuálne sa čierne zlato obchoduje pri úrovni 84 dolárov za barel v prípade ropy Brent. Ako pripomína analytik, od minulého týždňa už ropa vzrástla o vyše 4 percentá, za čím stojí najmä stupňujúce sa napätie v súvislosti so zasadnutím kartelu OPEC. Ten sa konal vo štvrtok a padlo na ňom rozhodnutie o ďalšom znížení produkcie o milión barelov ropy denne. Trhy sa však na toto rozhodnutie pripravovali a v podstate celé bolo už započítané v cene ropy.

Aký očakávate vývoj cien palív do konca tohto roka?

Predpovediam o ďalšom vývoji cenoviek na pumpách nepomáha ani rozhodnutie Saudskej Arábie predĺžiť svoju reštrikciu produkcie, aj keď v súčasnosti nie je jasné dokedy. "Veľkoobchodné ceny aktuálne výrazne nereagujú na rozhodnutia OPEC+, ale mierny nárast oproti predošlému týždňu tam môžeme vidieť. Práve z tohoto dôvodu si myslím, že ďalší pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach je limitovaný a pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu," tvrdí Nemky.

Viac o téme: benzín, ceny palív, ceny ropy, Marek Nemky, motorová nafta, nafta, ropa, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG, XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy