Angola vystúpi z ropného kartelu OPEC: Ceny ropy začali klesať

Angola vystúpi z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Dôvodom sú nezhody v otázke ťažobných kvót po tom, ako ropný kartel minulý mesiac rozhodol o ďalšom prehĺbení produkčných škrtov. Informuje správa agentúry AFP. 

Rozhodnutie sa neprijímalo ľahko, ale členstvo v OPEC už nevyhovuje záujmom krajiny, uviedol vo štvrtok angolský minister pre nerastné suroviny Diamantino Azevedo. „Angola sa rozhodla vystúpiť. Myslíme si, že nastal čas, aby sa naša krajina viac sústredila na svoje ciele,“ povedal Azevedo pre štátnu televíziu TPA. Luanda podľa neho nebola spokojná s rozhodnutím skupiny z minulého mesiaca o ďalšom znížení ťažby v budúcom roku v snahe podporiť nestabilné ceny.

Angola je popri Nigérii jedným z najväčších vývozcov ropy v subsaharskej Afrike. Obe krajiny na novembrovom zasadnutí ministrov OPEC vyjadrili nespokojnosť so svojimi ťažobnými kvótami, keďže sa snažia zvýšiť produkciu, aby si zabezpečili dôležitú zahraničnú menu. Zasadnutie sa muselo pre nezhody odložiť o niekoľko dní. 

Ceny ropy sa nachádzajú v blízkosti najnižších úrovní za takmer šesť mesiacov, napriek novembrovému oznámeniu kartelu o ďalších škrtoch. V posledných dňoch vyskočili, keďže mnohé veľké lodné spoločnosti oznámili, že vzhľadom na útoky jemenských povstalcov v Červenom mori presmerujú svoje plavidlá na iné trasy. Ceny však naďalej zostávajú pod úrovňou 80 USD (73,1 eura) za barel.

Ceny ropy klesajú po tom, ako Angola oznámila, že odchádza zo združenia OPEC

Ceny ropy dnes po trojdňovom raste mierne klesajú. Reagujú na oznámenie Angoly, že odchádza z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), pretože členstvo neslúži jej záujmom.

Severomorská ropa Brent okolo 17.00 h SEČ vykazovala pokles o zhruba 0,5 percenta a pohybovala sa blízko 79,30 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) v rovnakom čase strácala asi 0,6 percenta a bola ľahko pod 73,80 dolára za barel.

Na novembrovom zasadnutí Angola protestovala proti rozhodnutiu OPEC znížiť produkčnú kvótu na rok 2024. Angola ťaží približne 1,1 milióna barelov ropy denne.

„Z hľadiska ponuky na trhu s ropou je dopad minimálny, pretože produkcia ropy v Angole mala klesajúcu tendenciu a vyššia produkcia by si najprv vyžiadala vyššie investície,“ uviedol analytik spoločnosti UBS Giovanni Staunovo. „Ceny však stále klesajú kvôli obavám o jednotu OPEC+ ako skupiny,“ dodal s odvolaním sa na alianciu producentov, do ktorej patrí okrem členov OPEC napríklad aj Rusko.

Viac o téme: ceny , odstúpenie , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy