ŽSR a železniční odborári sa dohodli na zvýšení tarifnej mzdy pre zamestnancov

Tarifné mzdy zamestnancov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) sa od apríla zvyšujú. Dohodli sa na tom v dodatku ku kolektívnej zmluve ŽSR s Odborovým združením železničiarov (OZŽ). Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.

„Prijatý dodatok znamená, s účinnosťou od apríla 2024, zvýšenie tarifnej mzdy zamestnancov ŽSR o 7 %. Zmluvné strany sa zároveň dohodli na vyčlenení objemu prostriedkov na novú prevádzkovú prémiu, ktorá bude poskytovaná zamestnancom v železničnej prevádzke od 1. júna 2024,“ priblížili ŽSR.

S odborármi sa dohodli aj na ďalšom zvýšení tarifnej mzdy o tri percentá od 1. júla 2024. Tento krok je však podľa železníc podmienený dohodou zmluvných strán na konkrétnych motivačných kritériách pre prideľovanie prevádzkovej prémie. V priemere si tak prevádzkoví zamestnanci podľa ŽSR v tomto roku prilepšia o takmer 14 % a zároveň stúpne tarifná mzda za posledné dva roky o takmer 20 %.

Dodatok ku kolektívnej zmluve podpísali ŽSR s odborármi v stredu (3. 4.). Kolektívne vyjednávanie sa na návrh odborárov začalo koncom vlaňajšieho novembra, samotné rokovania však odštartovali až v januári tohto roka. Na rokovaniach sa strany stretli celkovo osemkrát a hlavnou témou bolo dohodnúť najmä podmienky odmeňovania zamestnancov.

Cieľ vededia Železničnej spoločnosti Slovensko

„Cieľom vedenia ŽSR je stabilizovať zamestnancov a postupným zvyšovaním miezd zatraktívniť jednotlivé prevádzkové pozície. Ide o ďalší krok k zlepšovaniu ich pracovných podmienok spolu s poskytovaním cielených benefitov,“ uviedol námestník generálneho riaditeľa pre ľudské zdroje ŽSR Pavol Komarňanský.

Viac o téme: kolektívna zmluva , OZŽ , tarifná mzda , ŽSR , zvýšenie

Súvisiace články

Aktuálne správy