Orbán: Akvizíciu budapeštianskeho letiska vládou možno uzavrieť o pár dní

Akvizícia budapeštianskeho letiska maďarskou vládou by mohla byť uzavretá „počas dní“, povedal v pondelok v parlamente premiér Viktor Orbán. Naznačil tým, že niekoľkomesačné vyjednávanie s väčšinovým vlastníkom, nemeckou spoločnosťou AviAlliance, sa chýli ku koncu, napísala v pondelok agentúra Reuters. Od nástupu Orbána k moci v roku 2010 posilnila jeho vláda vlastníctvo štátu v sektore energetiky, bankovníctva, telekomunikácií a médií, pripomína agentúra.

„Dúfame, že v priebehu niekoľkých dní bude letisko (…) vo väčšinovom vlastníctve štátu,“ povedal Orbán. Maďarská vláda predložila záväznú ponuku vlani v septembri.

Odkúpenie letiska vláda plánuje už niekoľko rokov, jeho privatizácia bola totiž podľa kabinetu v rozpore so strategickými záujmami krajiny. V roku 2021 Orbánova vláda predložila nezáväznú ponuku na prevzatie letiska, ale neskôr bol proces zastavený v dôsledku výkyvov na finančných trhoch a vysokej inflácie.

Maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy vlani povedal, že financovanie balíka by mohlo zahŕňať rozpočtové prostriedky a peniaze rozvojovej banky. Neuviedol, ktoré aktíva by vláda mohla predať. Spomenul vtedy, že vláda by letisko chcela prevziať spoločne so „spriateleným spoluinvestorom“, ktorý by potom letisko prevádzkoval.

Budapeštianske letisko bolo sprivatizované v roku 2005 a štát v ňom odvtedy nemá žiadny podiel. Prevádzkovateľ letísk AviAlliance v budapeštianskom letisku vlastní podiel 55,44 percenta, uvádza web letiska.

Viac o téme: akvizícia , Budapešť , letiská , Maďarsko , Viktor Orbán

Súvisiace články

Aktuálne správy