Maďari zavádzajú novú diaľničnú známku: S cenou to však poriadne prehnali! Kúpi si ju vôbec niekto?

, Redakcia

Motoristi budú môcť pri ceste do Maďarska už čoskoro využívať novú diaľničnú známku. Tá by mala byť podobne ako na Slovensku zavedená už koncom marca. Pri jej kúpe sa však veľa motoristov nepoteší, jej cena bude totiž najvyššia v regióne.

Nová jednodňová diaľničná známka by mala život uľahčiť hlavne zahraničným turistom. K dispozícii by mala byť už od 25. marca tohto roka. Rovnaký termín pre zavedenie jednodňovej známky je avizovaný aj na Slovensku. Ako však uvádza maďarský web dailynewshungary.com, nová diaľničná známka u našich južných susedov nebude lacná.

Jednodňová známka v Maďarsku bude stáť podľa zverejnených informácií 5150 forintov, čo je v prepočte 13,40 eura. Desaťdňová známka pritom stojí 6400 forintov, čo je 16,60 eura, čiže cenový rozdiel medzi týmito dvomi známkami nebude taký veľký. Ako ďalej pripomína dailynewshungary.com, nová jednodňová známka bude platná 24 hodín od jej zakúpenia.

Je podľa vás avizovaná cena za jednodňovú známku v Maďarsku adekvátna za 24 hodín využívania diaľničnej siete?

Ak premýšľate, kto by si za túto cenu jednodňovú diaľničnú známku v Maďarsku kúpil, odborníci prišli s troma najpravdepodobnejšími scenármi. Prvou skupinou sú podľa nich motoristi, ktorí sa na diaľnici ocitnú jednoducho omylom a známku budú potrebovať kúpiť dodatočne. Lacnejšiu alternatívu totiž mať nebudú. Voľbou môže byť tiež pre turistov, ktorí cez krajinu iba prechádzajú a vracať sa budú o viac ako desať dní. A tiež pre tých, ktorí v Maďarsku strávia jediný deň.

Či to tak skutočne bude, zostáva otázkou. Každopádne samotní Maďari sa vyjadrili jasne a pripravovaná diaľničná známka zrejme pre nich nebude nič zaujímavé. Podľa nereprezentatívneho prieskumu sa totiž až 98 percent respondentov vyjadrilo, že zavedenie jednodňovej známky vítajú. Chceli by však cenu od 500 do 1500 forintov, teda zhruba 1,30 eura až 3,90 eura. Inak by takúto možnosť nevyužili.

Zďaleka najdrahšia v regióne

Ceny jednodňových diaľničných nálepiek, ktoré sa v tomto období rozširujú po krajinách Európskej únie, sú pritom limitované európskou smernicou. Tá stanovuje, že cena jednodňovej známky môže byť maximálne vo výške 9 percent ceny celoročnej diaľničnej známky. Faktom však je, že aj ročná diaľničná známka je v Maďarsku podstatne drahšia ako napríklad u nás a v prepočte stojí takmer 150 eur. Maďari sa tak aj s vysokou cenou jednodňovej známky do tohto limitu vtesnali.

Maďarská jednodňová diaľničná známka tak bude zďaleka najdrahšia v regióne. V Rakúsku stojí rovnaká verzia diaľničnej známky len 8,60 eura. V Česku je to 200 korún, teda približne 8 eur. Na Slovensku sa očakáva cena jednodňovej diaľničnej známky na úrovni 5,40 eura. Ako dodáva dailynewshungary.com, Rumunsko nemá jednodňovú diaľničnú známku pre osobné autá, len pre nákladné autá a turistické autobusy.

Viaceré zmeny pri platení za využívanie diaľničnej siete čakajú v tomto roku aj slovenských motoristov. Tou najväčšou zmenou je zavedenie už spomínanej jednodňovej diaľničnej známky. Zároveň je tento rok posledným, v ktorom môžeme využívať diaľničnú známku na kalendárny rok. Viac si o zmenách môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: automobilová doprava, cestovanie, diaľnice, diaľničné známky, Maďarsko

Súvisiace články

Aktuálne správy