Inflácia v Maďarsku v októbri vzrástla

Pridajte názor  Zdroj:

11. 11. 2010 - Medziročne boli októbrové ceny v krajine vyššie o 4,2 %, medzimesačne sa zvýšili o 0,4 %. Infláciu nahor ťahali najmä ceny potravín.

Medziročná inflácia v Maďarsku v októbri vzrástla na 4,2 % zo septembrovej úrovne 3,8 %. Informoval o tom vo štvrtok maďarský štatistický úrad. Ide o druhý mesiac rastu inflácie po tom, ako v lete klesla, pričom v októbri ju nahor ťahali ceny potravín, ktoré vzrástli v dôsledku slabej žatvy. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali, že októbrová medziročná inflácia bude na úrovni 4 %. Medzimesačne ceny v krajine v októbri posilnili o 0,4 % po tom, ako v septembri oproti augustu o 0,1 % klesli.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa premenlivé ceny potravín a palív, bola v októbri na úrovni 1,8 %. V septembri bola vo výške 1,5 %. "Vzhľadom na skutočnosť, že jadrová inflácia bez zohľadnenia cien potravín je nízka, nedomnievame sa, že zvýšenie úrokových sadzieb je blízko," povedal Gyorgy Barcza, analytik K&H Bank.