INEKO:Analytici očakávajú výmenu Sk za eurá 1.1.2009 pri kurze 32,39 SKK/EUR

Pridajte názor  Zdroj: TASR

7. 6. 2007 - Ak Slovensko prijme euro od roku 2009, mohli by sa koruny zamieňať za eurá pri kurze 32,39 SKK/EUR.

Bratislava 7. júna (TASR) - Ak Slovensko prijme euro od roku 2009, mohli by sa koruny zamieňať za eurá pri kurze 32,39 SKK/EUR. Takýto konverzný kurz totiž vyšiel po vypočítaní priemeru odhadov ekonomických analytikov, ktorí sa zúčastnili na májovom prieskume INEKO a KEA (Klub ekonomických analytikov). Ich odhady sa pohybovali v rozpätí od 31,00 do 33,60 Sk za euro. Koruna by mala podľa analytikov posilňovať ešte v tomto roku, na konci ktorého očakávajú v priemere kurz 32,68 SKK/EUR.

Pravidelný prieskum v máji potvrdil rastúce šance Slovenska na prijatie eura od januára 2009. Oproti aprílu sa zvýšili o 1 % na doteraz najvyššiu úroveň 77 %. Stalo sa tak najmä vďaka miernemu zlepšeniu vyhliadok na splnenie kritéria deficitu verejných financií, ktoré vzrástli z aprílových 79 % na májových 82 %. Odhady plnenia kritérií inflácie a kurzovej stability zostali v zásade nezmenené.

Z 18 analytikov, ktorí v máji odhadovali pravdepodobnosť vstupu do eurozóny, je 17 presvedčených, že Slovensko vstúpi do eurozóny v stanovenom termíne, 1 analytik dodržaniu termínu neverí.

Oproti aprílu sa na prieskume zúčastnili 3 noví analytici, odhady 3 sa v stanovenom termíne nepodarilo získať.

Komentáre niektorých účastníkov prieskumu ku kritériu verejného deficitu:

Marek Gábriš, ČSOB: "Ekonomika je dobre rozbehnutá. Spomalenie dynamiky rastu v 1. štvrťroku napriek očakávaniam dvojciferného rastu nepovažujeme za výraznejší problém. Stále je možné, že to dobehneme v 2. kvartáli. Za väčšie riziko považujeme výdavkovú stranu rozpočtu - hlavne sektor zdravotníctva."

Viliam Pätoprstý, UniCredit Bank: "Po počiatočnom trochu slabšom rozbehu hotovostných príjmov sa situácia v apríli zlepšila. Technicky by sa tak deficit verejných financií nemal mať problém zmestiť do 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Naďalej však pretrváva riziko, že skryté dlhy (zdravotníctvo) by sa mohli preklasifikovať na výdavky roka 2007 a ohroziť tak splnenie tohto kritéria pri samotnom hodnotení. Deficit verejných financií tak už pol roka zostáva najrizikovejším ukazovateľom pre prijatie eura."

Kritérium inflácie posudzoval jeden z analytikov takto:

Marek Gábriš, ČSOB: "Inflácia sa vyvíja veľmi priaznivo a Slovensko môže v dohľadnom čase začať plniť toto kritérium. V 2. polovici roka sa však môžu začať materializovať určité riziká - najmä ceny ropy, potravín a elektriny. Napriek týmto rizikám by vankúš mohol byť dostatočný na splnenie kritéria."

Plnenie kritéria kurzovej stability hodnotil jeden z analytikov nasledovne:

Marek Gábriš, ČSOB: "Okolo tohto kritéria je s blížiacim sa termínom stanovenia stále väčší rozruch. Naposledy to boli špekulácie okolo zúženia fluktuačného pásma na +/- 2,25 %, ktoré sú podľa mňa neopodstatnené. Celkovo sa domnievam, že krajina formálne kritérium kurzovej stability splní."

TASR o tom informoval analytik INEKO Peter Goliaš.

UPOZORNENIE:

Grafická služba Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.

Správa je rozšírená o komentáre analytikov k 3 maastrichtským kritériám, čiže od 5. odseku do konca.