Centrálna banka USA je rozdelená v otázke smerovania úrokových sadzieb

Pridajte názor  Zdroj:

22. 8. 2019 - Časť predstaviteľov Fed-u na ostatnom zasadaní chcela výraznejšiu redukciu úrokov, ale iní nechceli úroky znižovať vôbec.

Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) na minulomesačnom zasadaní, kedy znížili úroky, mali rozdielne názory, pričom niektorí chceli výraznejšiu redukciu, ale niektorí trvali na tom, že Fed by úrokové sadzby nemal vôbec meniť. Záznam zo zasadania ukázal, že podľa dvoch členov Fed-u sa hlavná úroková sadzba mala znížiť o pol percentuálneho bodu, čiže dvojnásobne viac ako ju centrálna banka zredukovala. Na druhej strane niektorí predstavitelia sa vyslovovali za to, aby sa úroky nemenili, keďže podľa nich sa ekonomika začína zlepšovať po slabšom jarnom období.

Investori nadobudli presvedčenie, že centrálna banka USA bude pokračovať v júlovom rozhodnutí, kedy úroky znížila, a ďalšie redukcie budú nasledovať na nadchádzajúcich zasadaniach. Súkromní ekonómovia si v tejto otázke nie sú istí a myslia si, že Fed si možno chce zachovať časť munície, ak by sa ekonomika vážne zhoršila a hrozila by recesia.

Trhy však dúfajú, že šéf centrálnej banky USA Jerome Powell možno vyšle silnejší signál v rámci piatkového prejavu na výročnej konferencii o menovej politike v Jackson Hole v štáte Wyoming. "Ďalšia redukcia o štvrť percentuálneho bodu v septembri stále vyzerá dosť pravdepodobná už len preto, že Fed nebude chcieť sklamať vysoké očakávania trhu," povedal Michael Pearce, ekonóm spoločnosti Capital Economics.