Turecká líra voči doláru klesla najnižšie od októbra minulého roka

Pridajte názor  Zdroj:

25. 4. 2019 - Investorov znepokojilo vyhlásenie tureckej centrálnej banky o menovej politike, z ktorého vypadol záväzok, že "v prípade nutnosti, sa zrealizuje ďalšie sprísnenie menovej politiky".

Turecká líra klesla na najnižšiu úroveň od októbra minulého roka v reakcii na to, že centrálna banka krajiny zrušila sľub, že v prípade nutnosti zvýši úrokové sadzby. Z vyhlásenia tureckej centrálnej banky o menovej politike, ktoré zverejnila vo štvrtok, vypadol predošlý záväzok, že "v prípade nutnosti sa zrealizuje ďalšie sprísnenie menovej politiky". Namiesto toho sa v ňom konštatuje, že rozhodnutia banky "budú určené snahou o udržanie inflácie v súlade s cieleným vývojom", čo investori všeobecne pochopili ako znak voľnej menovej politiky. Informoval o tom portál cnbc.com.

Turecká líra sa o 14:30 londýnskeho času voči doláru obchodovala na úrovni 5,9502 TRY/USD. Prestávka v sprísňovaní menovej politiky tureckej centrálnej banky, ktorá trvá už sedem mesiacov, odrádza investorov, ktorých aj tak znepokojuje dvojciferná inflácia a politický vplyv na nezávislosť centrálnej banky.

https://www.cnbc.com/2019/04/25/turkeys-lira-dives-as-central-bank-drops-hawkish-interest-rate-pledge.html