Medziročná inflácia v rámci OECD zostala v septembri stabilná

Pridajte názor  Zdroj:

6. 11. 2018 - Celková inflácia v rámci Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj zostala v septembri tretí mesiac v rade na úrovni 2,9 %

Priemerná medziročná inflácia v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), v septembri zotrvala tretí mesiac v rade na úrovni 2,9 %. Ceny energií vzrástli o 8,2 percenta po augustovom posilnení o 10,2 percenta. Potraviny medziročne zdraželi o 2,3 percenta, keď sa predchádzajúci mesiac zvýšili o 2 %. Po očistení o ceny potravín a energií celková inflácia v rámci OECD zrýchlila rast na 2,3 percenta z augustových 2,1 percenta. OECD o tom informovala v utorok prostredníctvom tlačovej správy.

Medziročná inflácia sa výrazne znížila v Kanade (na septembrových 2,2 % z augustovej úrovne 2,8 %) a v USA (na 2,3 % z 2,7 %). Miernejší pokles evidovala Veľká Británia (na 2,2 z 2,4 %), Taliansko (na 1,4 % z 1,6 %), Francúzsko (na 2,2 % z 2,3 %) a Japonsko (na 1,2 % z 1,3 %). V rámci skupiny najvyspelejších ekonomík G7 sa ceny zvýšili iba v Nemecku (na 2,3 % z 2 %).

V rámci eurozóny dosiahla septembrová medziročná inflácia podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) 2,1 percenta, čiže sa mierne zrýchlila v porovnaní s augustovou úrovňou 2 percentá. Podľa rýchleho odhadu štatistického úradu Európskej únie Eurostatu v októbri tempo medziročnej inflácie v menovom bloku zrýchlilo na 2,2 percenta.