Talianska inflácia sa v auguste zrýchlila na 1,6 %

Pridajte názor  Zdroj:

14. 9. 2018 - Talianska inflácia sa v auguste zrýchlila menej, než sa predpokladalo. Index spotrebiteľských cien v auguste medziročne vzrástol o 1,6 % po zvýšení o 1,5 % v júli, uviedol taliansky štatistický úrad Istat a revidoval svoj prvý odhad, ktorý počítal so zrýchlením tempa rastu na 1,7 %.

Talianska inflácia sa v auguste zrýchlila menej, než sa predpokladalo.

Index spotrebiteľských cien v auguste medziročne vzrástol o 1,6 % po zvýšení o 1,5 % v júli, uviedol taliansky štatistický úrad Istat a revidoval svoj prvý odhad, ktorý počítal so zrýchlením tempa rastu na 1,7 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v auguste stúpli o 0,4 % a nie o 0,5 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien sa v auguste medziročne zvýšil o 1,6 % po +1,9 % v júli. Istat pôvodne očakával spomalenie harmonizovanej inflácie na 1,7 %.

Medzimesačne harmonizované ceny v auguste klesli o 0,2 % a nie o 0,1 %. Hlavným dôvodom bol pád cien oblečenia a obuvi o 8,8 % z dôvodu letných výpredajov.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú ceny energií a čerstvých potravín, meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien sa v auguste spomalila na 0,8 % z 1,1 % v júli.