Spoločnosť BIOPEL získala ocenenie Energy Globe Award National

Spoločnosť BIOPEL, a. s., Kysucký Lieskovec získala ocenenie Energy Globe Award National 2018 za projekt Biomasové logistické centrum. Energy Globe Award je prestížnou cenou za projekty v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. TASR o tom informovala Kristína Wimmerová zo spoločnosti BIOPEL.
Doplnila, že oficiálne výsledky zverejnili v utorok 5. júna pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia. „Víťazstvo spoločnosti BIOPEL, a. s., je súčasne jej nomináciou do celosvetovej súťaže, do ktorej sú zapojení víťazi zo 182 krajín. Veríme, že tento úspech bude inšpiráciou pre ďalšie organizácie, ktoré sa snažia využívať inovatívne riešenia problémov v oblasti životného prostredia,“ uviedla.
Hlavným cieľom slovenského víťazného projektu podľa nej bolo výrazne zvýšiť podporu využívania biomasy v regiónoch Žilina a Trenčín. „Projekt bol financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovaný štátnym rozpočtom Slovenskej republiky a vlastnými zdrojmi. Cieľom bolo zvýšiť informovanosť v oblasti využívania biomasy i samotné využívanie biomasy na Slovensku,“ doplnila Wimmerová.
Biomasové logistické centrum dnes pokrýva celý dodávateľský reťazec drevných biopalív, zahŕňa produkciu i logistiku suroviny, výrobu a distribúciu drevných biopalív, kontrolu kvalitatívnych parametrov vstupnej suroviny i dodávaných produktov. „Očakávaná celková ročná produkcia surovín spracovaných v Biomasovom logistickom centre, vrátane výroby suchých drevných štiepok, predaja drevených peliet a brikiet a ostatných produktov určených na distribúciu externým zákazníkom, bola 25.000 ton. Tento cieľ bol dosiahnutý už v prvom roku jeho fungovania,“ dodala.
Projekt poskytuje podporu malým a stredným podnikom v regióne. „Širokú verejnosť a študentov oslovil prostredníctvom konzultácií a rôznych propagačných aktivít, seminárov, exkurzií. Na projekte participovali dvaja slovenskí partneri (Cenzuálne spolumajiteľstvo Rajec, pozemkové spoločenstvo, a Žilinská univerzita) a dvaja nórski partneri (Norwegian Forestry Group a International Development Norway). Nórski projektoví partneri prispeli k projektu najmä prenosom skúseností a odborných znalostí pri zavádzaní nových technológií pre efektívne spracovanie biomasy a prevádzku Biomasového logistického centra,“ uzavrela Wimmerová.

Súvisiace články

Aktuálne správy