Export Gazpromu sa v januári zvýšil o 36 percent

Diskusia 2  Zdroj: SITA

1. 2. 2016 - Na trhy mimo krajín Spoločenstva nezávislých štátov Gazprom v januári vyviezol 15,1 mld. kubických metrov zemného plynu

Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá je producentom zemného plynu, v januári podľa predbežných údajov zvýšila export do krajín mimo Spoločenstva nezávislých štátov o 36 percent na 15,1 mld. kubických metrov. Gazprom očakáva, že v tomto roku sa jeho produkcia mierne zvýši. Povedal to v pondelok na stretnutí s investormi člen vedenia Gazpromu Vsevolod Čerepanov. Neuviedol, aký objem ťažby firma v tomto roku predpokladá, ale podľa údajov zverejnených minulý týždeň spoločnosť vlani vyťažila 418,5 mld. kubických metrov plynu.

Čerepanov ďalej v pondelok uviedol, že ložiská Gazpromu obsahujú 36,2 bil. kubických metrov plynu. Zástupca šéfa Gazpromu Alexander Medvedev vyjadril názor, že očakávaný dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA podstatne nezmení tvorbu cien v Európe. Podľa jeho slov by pre USA bolo nákladné prepravovať LNG do Európy, a preto tento dovoz bude obmedzený.