Zvýšenie správnych poplatkov má v budúcom roku priniesť 30 miliónov eur

Pridajte názor  Zdroj: TASR

11. 9. 2012 - Novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú dnes definitívne schválila Národná rada (NR) SR, by mala už v tomto roku priniesť do rozpočtu verejnej správy navyše približne 6 miliónov eur.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú dnes definitívne schválila Národná rada (NR) SR, by mala už v tomto roku priniesť do rozpočtu verejnej správy navyše približne 6 miliónov eur. V nasledujúcom roku bude pozitívny prínos takmer 30 miliónov eur. V legislatíve to vyčísľuje Ministerstvo financií (MF) SR.

Podľa schválenej právnej normy sa zvýšia príjmy verejnej správy v dôsledku zvýšenia viacerých sadzieb či správnych a súdnych poplatkov. Sadzobník sa takisto doplní o ďalšie nové spoplatňované úkony. "Z toho istého dôvodu je potrebné na druhej strane rátať so zvýšenými finančnými nárokmi, ktoré sa premietnu na obyvateľstvo a podnikateľskú sféru," uvádza MF SR.

Pre rok 2013 návrh zohľadňuje vyššie sadzby poplatkov za prvý zápis držiteľa vozidla do evidencie v SR a vyššie odvody z prevádzkovania číselných lotérií. Rezort financií do kalkulácie takisto zahrnul náklady na výrobu a distribúciu kolkových známok.