V Nemecku rastie odpor proti výrobe biapaliva z obilia

Pridajte názor  Zdroj: TASR

20. 8. 2012 - V Nemecku pribúda hlasov, ktoré žiadajú zastavenie výroby biopaliva (E10) z obilia. Hesenský minister hospodárstva a dopravy Florian Rentsch navrhuje, aby sa tak stalo do konca tohto roka.

Berlín 20. augusta (TASR) - V Nemecku pribúda hlasov, ktoré žiadajú zastavenie výroby biopaliva (E10) z obilia. Hesenský minister hospodárstva a dopravy Florian Rentsch navrhuje, aby sa tak stalo do konca tohto roka. Tvrdí, že politici sa schválením tejto výroby dopustili chyby. To, z čoho sa vyrába, bolo určené pre život ľudí. E10 bol od začiatku zanášačom štartérov. A teraz v súvislosti s hladom vo svete vystupuje do popredia aj etická záležitosť.

Spolkový minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Dirk Niebel navrhuje, aby sa na biopalivo využívali len nepotravinárske časti rastlín. Plody treba vyčleniť na výživu a zvyšok na výrobu energie. Vo vysielaní televíznej stanice ZDF dnes potvrdil, že v krajine sa venuje riešeniu tejto úlohy sústredená pozornosť.

V Nemecku sa ozývajú hlasy aj na zavedenie úradného súhlasu so zvyšovaním cien pohonných látok. Predseda strany Die Linke Bernd Riexinger kritizoval pravidlá pre cenotvorbu benzínu a nafty.

Nemecká spolková vláda však plní smernicu EÚ, podľa ktorej sa má do pohonných látok z ropy primiešavať 6,5 % biopaliva.

Informoval o tom nemecký denník Welt-online.