Nemeckí priemyselníci vidia jasný pokrok v boji s krízou

Diskusia 1  Zdroj: TASR

18. 8. 2012 - Spolkový zväz nemeckého priemyslu BDI vidí "jasný pokrok" pri boji s dlhovou krízou eurozóny.

Düsseldorf/Berlin 18. augusta (TASR) - Spolkový zväz nemeckého priemyslu BDI vidí "jasný pokrok" pri boji s dlhovou krízou eurozóny. "Sme svedkami postupnej zmeny trendu v dlhovej politike, ktorá doteraz patrila k bezstarostnej každodennosti mnohých vlád," uviedol prezident BDI Hans-Peter Keitel pre nemecký ekonomický týždenník Wirtschaftswoche.

Deficity štátnych rozpočtov sa zlepšujú, napríklad v Taliansku, Španielsku alebo Írsku. Navyše väčšina krajín aj napriek recesii pomaly zvyšuje svoju konkurencieschopnosť. Problémom je, že krízou zasiahnuté krajiny sa navonok stále "predávajú pod cenu". "Skutočne v tomto nerozumiem Taliansku ani Španielsku. Obe krajiny musia svoje úspechy a stratégie agresívne využiť na trhu, namiesto toho aby stále volali o pomoc," uviedol šéf BDI.

Keitel už považuje odchod Grécka z eurozóny za schodnú alternatívu. Ak krajina nebude plniť podmienky dohodnuté s medzinárodnými veriteľmi, "nie je už pre ňu v eurozóne miesto," myslí si Keitel. Dodal, že vystúpenie Atén z menovej únie už nepredstavuje pre nemeckú ekonomiku žiadne ohrozenie.

Ak však Grécko bude plniť stanovené podmienky, BDI podporuje dodatočné opatrenia na pomoc gréckej ekonomike. "Viem si potom predstaviť aj niečo na spôsob zvláštnej hospodárskej zóny, na desať rokov, s daňovými stimulmi a bez zbytočnej byrokracie, aby sa tam vytvorili atraktívne podmienky pre zahraničné firmy," povedal Keitel.