Švajčiarska vláda počíta tento rok s rozpočtovým prebytkom

Zürich 15. augusta (TASR) – Švajčiarska federálna vláda predpokladá, že tento rok uzavrie svoje hospodárenie s neočakávaným prebytkom. Hlavnou príčinou je pokles nákladov na obsluhu dlhu, ktorý je výsledkom snahy vlády a centrálnej banky odradiť investorov od kupovania frankov.
Vláda dnes uviedla, že tento rok počíta s prebytkom vo výške asi 1,5 miliardy CHF (1,22 miliardy eur). Pôvodne prognózovala, že rok uzavrie s vyrovnaným rozpočtom.
Švajčiarska národná banka (SNB) v snahe o to, aby zastavila prílev investícií, zvýšila objem hotovosti na peňažnom trhu. SNB stanovila pre frank maximálnu úroveň, pod ktorú nemôže voči euru posilniť, na 1,20 CHF/EUR. Banka určila strop pre rast franku voči spoločnej európskej mene približne pred rokom. Ako hlavný argument uviedla, že dlhová kríza eurozóny môže stiahnuť domácu ekonomiku do recesie. Švajčiarsky frank predtým posilňoval až na rekordné úrovne, keďže je považovaný za bezpečnú investíciu, čo malo negatívny vplyv na švajčiarskych exportérov a domáci turistický priemysel. Preto sa banka rozhodla zastaviť rast jeho kurzu.
Táto intervencia proti rastu kurzu franku spôsobila, že výnosy krátkodobého dlhu švajčiarskej federálnej vlády klesli až do negatívneho teritória. To znamená, že investori sú ochotní platiť za to, aby mohli uložiť svoje peniaze vo švajčiarskych dlhopisoch.
Aj keď švajčiarska vláda musela zachraňovať veľkobanku UBS, počas finančnej krízy zaznamenávala rozpočtové prebytky. Verejný dlh krajiny v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) predstavuje približne 40 %.
Švajčiarsko má od roku 2003 takzvanú dlhovú brzdu, ktorá obmedzuje vládne výdavky. Podľa nej musí vláda viazať svoje plány v oblasti výdavkov na predpokladané príjmy a v čase rastu ekonomiky má naakumulovať prebytky, aby vytvorila vankúš pre horšie obdobia.
Vláda na budúci rok prognózuje deficit vo výške 400 miliónov CHF a v roku 2014 v hodnote 300 miliónov CHF.

Súvisiace články

Aktuálne správy