Zmeny v exekúciách posunuli poslanci do druhého čítania

Pridajte názor  Zdroj: SITA

7. 8. 2012 - Právnu normu podporilo 127 zo 129 prítomných poslancov

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) – Novelu Exekučného poriadku poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. Novelou rezort spravodlivosti zaťahuje brzdu proti tomu, aby bolo možné exekvovať majetok štátu. Právnu normu podporilo 127 zo 129 prítomných poslancov. "Ak ide o záujmy krajiny, vieme rýchlo dôjsť k zhode," povedal za klub SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. V podobnom duchu sa vyslovil aj líder SaS Richard Sulík. Fica však obaja upozornili, aby sa nebál diskusie k zmene dôchodkov.

Tému zmien v Exekučnom poriadku čiastočne otvoril nedávny nález Ústavného súdu SR, keď vyhlásil za neústavné dve ustanovenia zákonov o správe majetku štátu a o štátnej pokladnici, ktoré garantovali exekučnú imunitu štátu. „Čím zostal štát nahý, neexistujú žiadne bariéry, ktoré by zabraňovali bezbrehej exekúcii štátneho majetku. Exekútori, po slovensky povedané, sa mohli okamžite po tom, ako bolo toto rozhodnutie zverejnené v zbierke zákonov, vrhnúť na štátny majetok,“ povedal po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Ako protiopatrenie rezort spravodlivosti do novely zapracoval zoznam štátneho majetku, ktorý by po novom nemal podliehať exekúcii. Spod možnosti exekúcie bude podľa návrhu vyňatý nehnuteľný majetok štátu v správe správcu okrem nehnuteľností v dočasnej správe, príjmy štátneho rozpočtu, prostriedky na bežnom účte štátnej rozpočtovej organizácie a pohľadávky z právnych vzťahov zakladajúcich tieto príjmy. Exekúcia sa nebude vzťahovať ani na cenné papiere vo vlastníctve štátu a majetkové účasti štátu na právnických osobách, prostriedky určené na krytie schodku štátneho rozpočtu a krytie štátneho dlhu či iný majetok štátu, o ktorom tak ustanoví zákon.

Relatívnu exekučnú imunitu bude mať taký štátny majetok, o ktorom to potvrdí súd. Najprv však musí povinný štátny orgán označiť, že takýto štátny majetok nevyhnutne potrebuje na plnenie svojich úloh a dokázať to na súde. „Hľadali sme a podľa môjho názoru sme našli tú správnu rovnováhu medzi tým, že štát má byť na jednej strane chránený vzhľadom na jeho nezastupiteľné funkcie a na druhej strane aby aj tí, ktorí majú oprávnené pohľadávky voči štátu, mohli byť uspokojení,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Predseda parlamentu vzápätí prerušil rokovanie 6. schôdze parlamentu a návrhom, o ktorom národná rada rokuje v skrátenom legislatívnom konaní, sa budú zaoberať výbory. Druhé čítanie a definitívne hlasovanie o novele sa uskutoční v stredu od 9:00. Po hlasovaní o zmenách Exekučného poriadku, ktorá sa bude konať o 10:00, bude pokračovať rozprava k novele zákona o sociálnom poistení.