Komodity: Čínsky import cukru rástol v decembri o 296%

Posledný obchodný deň minulého týždňa cena na trhu s trstinovým cukrom ďalej rástla so vzostupom na úroveň 24,95 USD/100 libier, rezistenciu na hladine 25,00 USD/100 libier sa jej však prekonať nepodarilo a uzavrela napokon s miernym plusom oproti otváracej úrovni.

Okrem slabnúceho dolára sa pod tento vývoj podpísali aj fundamentálne informácie, najmä na strane dopytu po komodite. Podľa posledných správ bude Rusko aj napriek rekordnej produkcii v tejto sezóne nútené doviezť cca 550 000 ton cukru do konca júla, a to z dôvodu, že rafinérie neboli schopné spracovať dostatok cukrovej repy na uspokojenie domácej spotreby. Dopyt by mal dosiahnuť v prvej polovici roka 3,4 mil. ton a rezervy v množstve 3,3 mil. ton nebudú stačiť, krajina sa tak bez dovozu môže v tom čase dostať do produkčného deficitu. I napriek tomu by však import v roku 2012 prvý krát v histórii klesol pod 1 mil. ton.

Dovoz cukru rastie aj v Číne, ktorá je druhým top svetovým spotrebiteľom cukru (do roku 2020 by sa mohla stať najväčším na svete). V decembri minulého roka krajina nakúpila 494 549 ton cukru, čo je v medziročnom porovnaní o 296% viac. Celkovo za rok 2011 Čína doviezla 2,9 mil. ton komodity, o 65,3% viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Práve ďalšie načasovanie importu a dovážané množstvá budú jedným z kľúčových faktorov pre vývoj svetových cien cukru.

Z ďalších noviniek, objavili sa informácie, že suché počasie v Mexiku (6. top svetový producent), jedno z najhorších v histórii, spôsobí pokles produkcie a tým aj zníženie množstva exportu, primárne do USA. Produkcia krajiny je v medziročnom porovnaní o 14% nižšia.

Aj napriek týmto správam sa stále očakáva v aktuálnej sezóne 2011/2012 s koncom v auguste prebytok ponuky na trhu, čo potvrdili aj informácie v mesačnej správe ISO obsahujúcej odhady zostatku na trhu s cukrom zo strany analytických oddelení príslušných bánk a inštitúcií. Potvrdzuje to aj Macquarie Bank (na štvrtkovom brífingu), ktorá očakáva tento prebytok v objeme 7,9 mil. ton vzhľadom na rast outputu z Indie, Thajska, EÚ a Ruska, čo kompenzuje pokles brazílskej úrody.

Dnes dopoludnia sa cukor predáva za 24,91 USD/100 libier.

cukor

Autor: Vanda Zajacová (vanda.zajacova@xtb.sk)

Súvisiace články

Aktuálne správy