Najbezpečnejšie je mať uložené peniaze v banke

Vysoká inflácia, ohrozené pracovné miesta, neistota z ďalšieho vývoja - to sú iba niektoré javy, ktoré sprevádzajú súčasnú neľahkú situáciu obyvateľov Slovenska i celého sveta.

Vysoká inflácia, ohrozené pracovné miesta, neistota z ďalšieho vývoja – to sú iba niektoré javy, ktoré sprevádzajú súčasnú neľahkú situáciu obyvateľov Slovenska i celého sveta. Obavy z ďalšieho vývoja vyvolávajú mnohé otázky, napríklad čo s úsporami, kam investovať peniaze, aby straty boli čo najnižšie.
Michal Kopecký z VÚB, a.s., v tejto súvislosti radí: "Odpoveď je veľmi individuálna. Záleží na tom, o aký objem úspor sa jedná, či a kedy prípadne plánuje občan na tieto úspory siahnuť. Všeobecne sa dá povedať asi len toľko, že najbezpečnejšie je mať peniaze uložené v banke. Časť úspor, ktoré majú slúžiť ako operatívna rezerva, je vhodné držať na sporiacich alebo krátkodobých termínovaných účtoch. Úspory, ktoré neplánujete použiť dlhodobejšie, je vhodnejšie uložiť na dlhodobé termínované vklady – tie v súčasnosti ponúkajú aj zaujímavé zhodnotenie. Je určite rozumné hľadať pritom produkty, ktoré vám umožnia prístup aspoň k časti úspor, aj pred uplynutím viazanosti vkladu," uzatvára Kopecký.
Na vývoj úrokov budú pôsobiť dva protichodné faktory. Na jednej strane, Európska centrálna banka (ECB) bude zrejme pokračovať v znižovaní oficiálnych úrokových sadzieb, čo by malo znižovať úroky aj na bankových produktoch. Na druhej strane, pretrvávajúca neistota na finančných trhoch, ako aj tlak regulátorov na likviditu bánk, teda zabezpečenie zdrojov, budú pôsobiť opačným smerom, a tak je možné, že druhý faktor preváži a nie je vylúčený ďalší, aj keď mierny nárast úrokov na vklady občanov.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy