Vláda SR odsúhlasila zrušenie regulácie poistného pri zmluvnom poistení áut

Bratislava 30.apríla (TASR) – Zmenou zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu, spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, sa zruší regulácia pri stanovovaní výšky poistného. Novela, ktorú dnes schválil vládny kabinet, tak zabezpečí plne konkurenčné prostredie medzi jednotlivými poisťovňami.

Úprava zákona by ďalej mala priniesť zvýšenú ochranu osôb, ktorým bola spôsobená škoda prevádzkou motorového vozidla, a vychádza v ústrety tým vlastníkom motorových vozidiel, ktorí svoje vozidlá nepoužívajú počas celého roka.

Vlastníci, ktorí motorové vozidlá využívajú napríklad len počas sezónnych poľnohospodárskych prác, vyradia takéto vozidlá z cestnej premávky, čím zanikne poistenie zodpovednosti, a tým aj povinnosť platiť poistné. Za každú škodu, ktorú takéto vozidlo spôsobí napríklad pri nedostatočnom zabezpečení a samovoľnom uvedení do chodu, však v plnom rozsahu zodpovedá jeho vlastník.

Novela zákona má tiež poistencom zlepšiť prístup k informáciám pri poistných udalostiach. Prostredníctvom Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), ktorá vedie register poistenia zodpovednosti, sa zabezpečí dostupnosť informácií poškodenému, a to týkajúcich sa nielen poisťovateľa, ale aj údajov o likvidačnom zástupcovi alebo o poistnej zmluve.

Novela upresňuje i podmienky, za ktorých sa môže poškodený obrátiť s nárokom na náhradu škodu na poistný garančný fond, ktorý spravuje SKP, a to v prípadoch, keď poisťovňa neurčí svojho likvidačného zástupcu, odkladá poistné plnenie alebo sa nedá určiť poisťovňa zodpovedná za náhradu škody. Náhradu škody z poistného garančného fondu je však možné realizovať len v prípadoch, ktoré sa budú dať objektívne určiť.

V súvislosti so vstupom SR do EÚ novela zavádza do praxe inštitút tzv. „likvidačného zástupcu“, ktorého bude musieť mať každá poisťovňa na území každého iného členského štátu EÚ. Zavedením likvidačného zástupcu by sa mal vyriešiť problém v systéme zelených kariet, ktorý nerieši všetky problémy poškodeného, uplatňujúceho si nárok na náhradu škody v inom členskom štáte voči osobe, ktorá má v tomto členskom štáte trvalý pobyt, alebo voči jej poisťovni. V praxi to bude znamenať, že ak sa stane slovenskej osobe škoda, spôsobená prevádzkou motorového vozidla, ktoré pochádza z iného členského štátu EÚ, môže sa táto osoba obrátiť na likvidačného zástupcu, ktorý pôsobí na území Slovenskej republiky a zastupuje toho, kto škodu spôsobil, aby mu tento likvidačný zástupca vyplatil náhradu škody.

Ak parlament stihne prerokovať uvedenú novelu v máji, mohla by nadobudnúť platnosť už od 1. augusta tohto roka. Jej schválením sa zabezpečí súlad právnej úpravy SR s úpravou v členských krajinách EÚ. Niektoré jej ustanovenia však nadobudnú účinnosť až po vstupe SR do EÚ.

Súvisiace články

Aktuálne správy