Tržby firiem v chemickom odvetví v SR klesli o 1,2 %

Najvyšší pokles zaznamenali rafinované ropné produkty, ktorých tržby sa medziročne za deväť mesiacov tohto roka znížili o 9,6 %.

Za deväť mesiacov tohto roka zaznamenal chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku medziročný pokles tržieb o 1,2 percenta na 7,155 miliardy eur. Informoval o tom prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík. "Opätovný pokles odvetvia už tretí rok po sebe signalizuje, že slovenská chémia zažíva zložité časy. V rokoch 2013 a 2014 klesli celoročné tržby dva roky po sebe vždy o približne 5 percent," zhodnotil situáciu.

 

Vývoj odvetvia je podľa Karlubíka rozdielny v jednotlivých segmentoch. Najvyšší pokles zaznamenali rafinované ropné produkty, ktorých tržby sa medziročne za deväť mesiacov znížili o 9,6 %. "Je to predovšetkým dôsledok poklesu cien ropy a ropných produktov. Naopak, pozitívny trend vďaka oživeniu výroby áut na Slovensku i vo svete potvrdzuje výroba výrobkov z gumy a plastov s rastom o 5,6 percent. Tá už vlani celoročne narástla o 8,2 percenta," dodal prezident zväzu.

Mierne pozitívny bol aj vývoj v oblasti chemikálií a chemických výrobkov pri raste o 2,1 %. Farmaceutické výrobky a prípravky narástli o 5,9 %, ale tento rast podľa Karlubíka len dobieha vlaňajší celoročný pokles až o 14,2 percenta.

Ako vysvetlil šéf zväzu, slovenská chémia dopláca na vonkajšie, aj vnútorné vplyvy a len pomaly sa zotavuje z dôsledkov svetovej finančnej a hospodárskej krízy. Striedajú sa rastové tendencie celého odvetvia s poklesom a nerovnomerne sa vyvíjajú aj jednotlivé segmenty. "Slovenská ekonomika v poslednom roku rastie, ale slovenská chémia zaznamenáva pozitívny vývoj prakticky iba v odvetviach naviazaných na automobilový priemysel. Ukazuje sa, že veľké silné nadnárodné korporácie majú dostatok zdrojov a vplyvu na eliminovanie dopadov krízových období. Slovenská chémia je však tvorená hlavne malými a strednými podnikmi, ktoré sú postihnuté kontinuálnym zhoršovaním podnikateľského prostredia," popísal Karlubík.

Zároveň upozornil, že z nárastu daní a rôznych stimulačných balíčkov sa do chémie prakticky nič nedostalo. Slovenským chemickým firmám tak chýbajú zdroje na investície, ktoré v súčasnosti nemajú z čoho vytvárať. Podľa chemikov je načase, aby z oživenia ekonomiky profitovali aj podniky a podnikatelia, ktorí znášajú hlavnú záťaž napĺňania rozpočtu. "Nastal čas, aby politická reprezentácia urobila niečo aj pre malé a stredné podniky. Okrem iného je potrebné zrušiť 14-percentné zdravotné odvody z podielov na zisku, ktoré sú vlastne ďalšou skrytou daňou, znásobujúcou zaťaženie malého podnikania. Tieto odvody, ktoré zaviedla ešte predchádzajúca vláda – vtedy vo výške 10 percent, sú nespravodlivé, lebo rozdielne zaťažujú malých a veľkých podnikateľov," uzavrel Karlubík.

Na celkovej produkcii priemyselnej výroby SR sa chemický a farmaceutický priemysel podieľa 18,5 percentami. V odvetví prevažujú malé a stredné firmy – v súčasnosti podniká 275 firiem s viac ako 20 zamestnancami. V roku 2014 sa v nich zvýšila zamestnanosť na 39 002 zamestnancov.

Súvisiace články

Aktuálne správy