Maďarská vláda odkladá zavedenie internetovej dane

Vyšlo aj v ZAH

BUDAPEŠŤ 31. októbra (SITA/Reuters) – Maďarsko odloží plány na zavedenie novej dane za prenos dát cez internet, ktoré sa stretli s veľkým odporom verejnosti. V piatok to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že na budúci rok vláda vypracuje návrhy na reguláciu a zdanenie ziskov zarobených on-line. Pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Radio Kossuth Orbán povedal, že vláda pôvodne chcela rozšíriť telekomunikačnú daň o dáta na internete, no od toho zámeru ustúpila. „Ak sa to ľuďom nepáči a dokonca to považujú za nezmyselné, nebudeme to robiť,“ vyhlásil s tým, že daňový zákon sa reformovať bude, no daň za prenos internetových dát z neho vypustia.

Proti zámeru vlády sa v Maďarsku zdvihli protesty, pričom v utorok proti tomuto návrhu protestovalo asi 100-tisíc občanov. Išlo o najväčší protest proti vláde premiéra Viktora Orbána od jeho nástupu k moci v roku 2010. Odporcovia návrhu zákona ho považovali za hrozbu slobode internetu. Návrh daňového zákona kritizovala aj Európska únia. Zavádzaním špeciálnych daní chce maďarská vláda udržať rozpočtový deficit v norme.

Podľa navrhovanej legislatívy poskytovatelia internetu mali platiť 150 forintov (HUF) za každý gigabajt prenesených dát. Vláda z internetovej dane očakávala ročné príjmy v sume 20 mld. HUF. Nová daň mohla negatívne ovplyvniť poskytovateľov internetu a telekomunikačné firmy v krajine, bežní užívatelia sa však obávajú, že náklady ponesú oni. Vláda navrhovala aj maximálnu daň za prenos dát v sume 700 forintov mesačne pre jednotlivcov a 5 000 forintov mesačne pre firmy.

(1 EUR = 309,05 HUF)

Súvisiace články

Aktuálne správy