Ruské zoznamky riešia problém: Klientov po odchode konkurencie pribúda, pre problémy s platbami to však nevedia speňažiť

Ruské internetové zoznamky vlani zvýšili počty svojich klientov kvôli odchodu zahraničných konkurentov: Mamba hlási rast o 20 percent, Teamo o 30 percent a VK Znakomstva o 73 percent. Ale poriadne zarobiť sa im nepodarilo pre problémy s platbami v App Store a Google Play, upozornil ruský denník Kommersant.

Spoločnosti Apple a Google kvôli západným sankciám obmedzili možnosť platiť kartami ruských bánk. Zahraničná zoznamka Tinder stále zostáva obľúbená najmä pri Ruskách, „keďže je tam viac cudzincov“, vysvetľujú experti. Predpovedajú, že tento rok finančné ukazovatele ruských zoznamiek pravdepodobne stúpnu, pretože za krízy sa ľudia chcú zbližovať.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Mamba pripustila, že tržby sa oproti predchádzajúcemu roku o desatinu znížili, avšak čistý zisk sa zdvojnásobil. V roku 2021 táto zoznamka podľa dostupných údajov utŕžila miliardu rubľov, teda asi 13 miliónov eur a zarobila 24 miliónov rubľov, zhruba 310 tisíc eur. Hlavnú príčinu poklesu tržieb vidí jej riaditeľ Andrej Broneckij v obmedzení možnosti platiť v západných aplikáciách ruskými kartami.

Cítia šancu na rast

Avšak pre oslabenie konkurencie, keďže platby ruskými kartami prestal vlani prijímať Tinder, zatiaľ čo Badoo úplne odišiel z Ruska, Mamba vidí šancu zvýšiť do konca tohto roka počet klientov o pätinu.

Hoci Rusi nie sú veľmi ochotní platiť za zoznámenie sa, ani aktuálny sklon k šetreniu zrejme situáciu internetových zoznamiek nezhorší, predpovedá analytik Sergej Viljanov. „V ťažkých časoch sa ľudia naopak začínajú viac zbližovať,“ tvrdí. A zoznamky nie sú práve miesto, kde by ľudia mohli nejako významne ušetriť, súhlasí riaditeľ Telecom Daily Denis Kuskov.

Viac o téme: platobné karty, Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy