Na Android v júli najčastejšie útočili programy vo falošných hrách

Trójsky kôň Hiddad bol v júli naďalej najčastejšie detekovaným škodlivým kódom pre platformu Android v Česku. Mal podiel takmer 30 percent. Útočníci ho stále šíria prostredníctvom falošných mobilných hier a v júli túto stratégiu využívali tiež v prípade druhého trójskeho koňa Andreed s podielom 14 percent.

Naďalej sa medzi najčastejšie zachytenými typmi škodlivých programov objavuje aj špiónsky kód Spin.Ok. Uviedla to antivírusová firma Eset.

Trójsky kôň Hiddad sa na popredných miestach pravidelnej štatistiky hrozieb pre platformu Android v Česku objavuje už niekoľký mesiac po sebe. Útočníci na jeho šírenie využívajú naďalej falošné verzie mobilných hier, ktoré napodobňujú populárnu hru Minecraft. V júli išlo najčastejšie o hru Block Sun Earth. Pod neoficiálnymi kópiami týchto hier nájdu užívatelia tiež falošné recenzie. Po spustení hry zobrazujú nevyžiadanú reklamu.

Nebezpečenstvo adware

„V celom rade hier, ktoré napodobňujú Minecraft, nemusí byť žiadny škodlivý obsah. Užívatelia sa ale rovnako môžu stretnúť s hrami, ktoré sú vytvorené len s tým účelom, aby im zobrazovali adware – agresívnu reklamu, ktorá ich môže odkázať na nejaké nebezpečné webové stránky,“ uviedol vedúci analytického tímu Esetu Martin Jirkal.

V júlovej štatistike sa s väčším počtom detekcií objavil tiež trójsky kôň Andreed, ktorý patril medzi najväčšie letné kybernetické riziká v minulom roku. Šíril sa tentoraz prostredníctvom falošnej verzie hry My Singing Monsters Composer. Oficiálna, platená verzia tejto hry je na stiahnutie na Google Play, útočníci potom jej falošnú kópiu ponúkajú v obchode tretie strany, a to zadarmo.

Aplikácie na úpravu videí

V prípade škodlivého kódu Spin.Ok, na ktorý bezpečnostní špecialisti upozornili tento rok v júni, vsadili útočníci na hru s názvom Pop Rich Tree. V minulosti sa ale objavil aj v aplikáciách určených na úpravu videí. Škodlivý kód Spin.Ok je softvérový modul s funkciami spywaru. V napadnutom zariadení tak dokáže zhromažďovať informácie o súboroch a posielať ich útočníkom.

rast, tržby, kybernetická bezpečnosť, Eset
Na snímke generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko. Foto: TASR

„Na platforme Android sa užívatelia v tejto chvíli síce najčastejšie stretnú s adwarom, malware Spin.Ok je ale presne tým dôvodom, prečo by napriek tomu nemali riziká pre svoje šikovné telefóny podceňovať. Ide o škodlivý kód, ktorý dokáže v zariadení obete vykonávať špionáž – útočníci môžu získavať informácie o súboroch v zariadení aj skopírovať alebo nahradiť dočasný obsah uložený v schránke zariadenia,“ dodal Jirkal.

Používajte len oficiálny obchod

Podľa najčastejších odporúčaní bezpečnostných expertov, ako sa škodlivému kódu na platforme Android vyhnúť, by používatelia mali sťahovať hry aj ďalšie aplikácie iba z oficiálneho obchodu Google Play. Nielen v prípade adwaru, ale predovšetkým kvôli závažnejším typom malwaru, medzi ktoré patrí práve už spomínaný spyware, by si tiež mali zaobstarať kvalitný bezpečnostný softvér pre svoje šikovné telefóny.

Viac o téme: Android , antivírus , Eset , IT , malware , trójsky kôň

Súvisiace články

Aktuálne správy