Hekeri napojení na Rusko cielia na Ukrajinu, najmä na používateľov Telegramu

Hlavným cieľom hekerov pokročilých pretrvávajúcich hrozieb (APT) napojených na Rusko zostala Ukrajina. Väčšina skupín sa zameriava na používateľov služby Telegram, zatiaľ čo iní na propagandu svojej kybernetickej sabotáže. Informovala o tom vo štvrtok bezpečnostná spoločnosť Eset na základe svojho výskumu, ktorý prebiehal od apríla do septembra tohto roku.

„Zatiaľ čo iné skupiny sa zameriavajú na používateľov služby Telegram a snažia sa exfiltrovať informácie alebo aspoň niektoré metadáta súvisiace s Telegramom, skupina Sandworm využíva túto službu na účely propagandy, pričom propaguje svoje operácie kybernetickej sabotáže,“ vysvetlila spoločnosť. 

Najaktívnejšou skupinou na Ukrajine však podľa nej naďalej bola skupina Gamaredon, ktorá výrazne rozšírila svoje schopnosti zhromažďovania údajov prepracovaním existujúcich nástrojov a nasadením nových. Skupiny napojené na Rusko, Severnú Kóreu, ale aj geograficky nedefinované skupiny zneužili zraniteľnosti programov WinRAR a Outlook pre Windows na útok rôznych vládnych organizácií nielen na Ukrajine, ale aj v Európe a Strednej Ázii.

Viac o téme: Eset , hekeri , kyberútoky , skupiny

Súvisiace články

Aktuálne správy