Firma budúcnosti? Nvidia zverejnila výsledky za štvrtý štvrťrok. Z tých rastov vám padne sánka!

, ČTK/red

Americká firma Nvidia, ktorá svojimi čipmi poháňa celý aktuálny boom umelej inteligencie, si v posledných mesiacoch sebavedomo razí cestu medzi vôbec najväčšie firmy sveta. Podľa posledných výsledkov, ktoré firma zverejnila po ukončení stredajšieho amerického obchodovania na burze sa zdá, že v ceste na vrchol ju nemôže nič zastaviť.

Americkému výrobcovi čipov Nvidia prudko vzrástol vo štvrtom štvrťroku čistý zisk na 12,3 miliardy amerických dolárov z 1,4 miliardy dolárov v rovnakom období predchádzajúceho roka. Hlavným pohonom rastu bol záujem o čipy pre umelú inteligenciu (AI). Tržby stúpli o 265 percent na 22,1 miliardy dolárov. Uviedla to firma vo svojom vyhlásení.

Analytici očakávali v štvrtom štvrťroku v priemere tržby 20,4 miliardy dolárov. Tržby v divízii technológií pre dátové centrá sa zvýšili päťnásobne na 18,4 miliardy dolárov. Technológia firmy Nvidia, pôvodne vyvinutá pre grafické karty, sa osvedčila pre výukové aplikácie s AI. Vďaka tomu podnikanie firmy a jej hodnota na burze prudko rastú.

Akcie letia prudko nahor

Len od začiatku tohto roka akcie Nvidie stúpli o viac ako 30 percent. Firma sa dostala medzi najhodnotnejšie na svete, jej trhová kapitalizácia predstavuje takmer 1,7 bilióna USD.

„Výsledky Nvidie za posledné tri mesiace v minulom roku prekonali vysoké očakávania analytikov,“ uviedol analytik XTB Štefan Hájek. „Tržby za GPU procesory, ktoré sú za posledný rok jedným z najviac dopytovaných tovarov, keďže zrýchľujú výpočtovú technológiu potrebnú na prácu veľkých jazykových modelov, tvoria prevažnú väčšinu tržieb Nvidie. Akcie spoločnosti svojou výkonnosťou prilákali veľa pozornosti a skepse, či AI nie je iba bublina. Výsledky ukázali, že nie,“ dodal.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

V prvom štvrťroku Nvidia očakáva tržby zhruba 24 miliárd dolárov. Analytici počítajú s tržbami 22 miliárd dolárov. Podnikanie firmy pritom čiastočne brzdia opatrenia prijaté americkou vládou, ktoré zakazujú dodávky technológií AI do Číny. Nvidia tam nesmie predávať najmodernejšie čipové systémy používané na trénovanie AI.

Viac o téme: akcie , hospodárske výsledky , Nvidia , tržby , umelá inteligencia AI , výsledky , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy