Spojené štáty chcú zablokovať fúziu luxusných firiem Tapestry a Capri

Americká Federálna obchodná komisia (FTC) podala žalobu na zablokovanie spojenia amerických výrobcov luxusného tovaru Tapestry a Capri Holding v hodnote 8,5 miliardy USD. Obáva sa ich dominantného postavenia na trhu s kabelkami, pretože dohoda zlúči výrobcov kabeliek Coach a Michael Kors. Vyplýva to z oznámenia, ktoré FTC zverejnila v noci na utorok.

Oznámenie FTC prichádza vo chvíli, keď sa niekoľko amerických zákonodarcov usiluje o to, aby komisia, ktorá funguje ako protimonopolný úrad, zvýšila kontrolu mnohomiliardových transakcií, ktoré by mohli viesť k zvýšeniu cien a ovplyvniť spotrebiteľov.

V prípade spojenia hrozí, že milióny amerických spotrebiteľov prídu o výhody priamej konkurencie spoločností Tapestry a Capri, ktorá zahŕňa konkurenciu v oblasti cien, zliav a propagačných akcií, inovácií, dizajnu, marketingu a reklamy, uviedla FTC. Komisia sa obáva aj zníženia miezd a zamestnaneckých výhod pre zhruba 33 000 zamestnancov zlúčenej skupiny.

„Capri Holdings s rozhodnutím FTC dôrazne nesúhlasia,“ uviedla firma vo vyhlásení. „Trhová realita, ktorú vládna námietka ignoruje, v drvivej väčšine ukazuje, že táto transakcia neobmedzí, nezníži ani nezabráni konkurencii.“ Podľa Tapestry niet pochýb o tom, že dohoda naopak hospodársku súťaž podporuje a FTC podľa nej zásadne nerozumie trhu a spôsobu, akým spotrebitelia nakupujú.

Firmy vytvoria americký módny gigant konkurujúci väčším európskym firmám

Tapestry urobila ponuku na prevzatie Capri vlani v auguste v nádeji, že firmy vytvoria americký módny gigant, ktorý by mohol účinne konkurovať väčším európskym firmám, ako je LVMH, a potenciálne získať väčší podiel na globálnom trhu s luxusom. Firmy vlastnia tiež luxusné značky ako Kate Spade, Versace a Jimmy Choo. Dohodu už schválili regulačné orgány Európskej únie a Japonska. FTC si však vlani v novembri vyžiadala od firiem viac informácií.

Americký trh s luxusným tovarom je značne roztrieštený. Existuje na ňom niekoľko odlišných značiek, ktoré uspokojujú širokú škálu spotrebiteľov, a na trhu je zdravá konkurencia, povedali agentúre Reuters právnici zameraní na monopolné správanie. Rozhodnutie FTC podať žalobu je podľa nich prekvapujúce, pretože u módy, odevov a doplnkov nie je o konkurenciu núdza.

Viac o téme: Americká Federálna obchodná komisia FTC , fúzie , luxus , móda , protimonopolný úrad , Spojené štáty americké USA , spotrebitelia

Súvisiace články

Aktuálne správy