Nákupným centrám na Slovensku sa zvýšili medziročne obraty, stúplo aj nájomné

Obraty maloobchodných prevádzok v nákupných centrách na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka medziročne zvýšili o 11 percent. Obraty najviac narástli medziročne v januári o 23 percent a vo februári o 16 percent. Zároveň sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila aj cena nájmov o 7 percent. Vyplýva to z kvartálneho reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Prvá polovica tohto roka má lepšie výsledky medziročne aj v
návštevnosti nákupných centier. Aj v tomto prípade najviac rástla v úvodných zimných mesiacoch. Podľa aktuálnych meraní spoločnosti CBRE sa celková návštevnosť zvýšila o 8 %.

Aktuálne je na Slovensku celkom 2,36 milióna štvorcových metrov moderných maloobchodných priestorov, teda nákupných centier a retail parkov. Podľa riaditeľa prenájmov obchodných priestorov CBRE Slovensko Tomáša Lörincza od roku 2019 každoročne na náš trh pribudne nové nákupné centrum s výmerou presahujúcou 20 000 štvorcových metrov.

„Inak to nebolo ani tento rok. Po dvoch rokoch bol totiž v Bratislave dokončený ďalší veľký projekt, konkrétne rozšírenie nákupného centra Eurovea s celkovou prenajímateľnou plochou s rozlohou 25 000 štvorcových metrov,“ priblížil.

Potrebu otvárania kamenných prevádzok potvrdzujú podľa Lörincza aj najnovšie výsledky z európskej správy CBRE, ktorá uvádza, že až 60 % spotrebiteľov v rámci Európy uprednostňuje nákup v kamenných prevádzkach. „Budúcnosť maloobchodu tak definuje tzv. omnichannel stratégia, ktorá ponúka bezproblémový nákup na internete aj v kamennej prevádzke,“ doplnil Lörincz.

Viac o téme: CBRE , maloobchod , maloobchodné tržby , nájomné , nákupné centrá , obrat

Súvisiace články

Aktuálne správy