Tržby výrobcu čokolády Lindt vzrástli vlani takmer o 5 percent: Prekonali očakávania

Švajčiarsky výrobca čokolády Lindt & Sprüngli zaznamenal za minulý rok rast tržieb takmer o 5 % a organické tržby sa zvýšili o viac než desatinu. V obidvoch prípadoch firma prekonala očakávania trhov. Vývoj tržieb počas roka čiastočne ovplyvnilo zvýšenie cien, zároveň však aj vyšší dopyt po výrobkoch firmy. Informuje správa agentúry Reuters.

Spoločnosť známa čokoládovými pralinkami Lindor a veľkonočnými zajačikmi v zlatej fólii v utorok uviedla, že v roku 2023 zaznamenala celkové tržby 5,2 miliardy švajčiarskych frankov. Oproti roku 2022 to po započítaní kurzových vplyvov predstavuje zvýšenie o 4,6 %. Tržby tak mierne prekonali odhady analytikov, ktorí počítali s tržbami na úrovni 5,18 miliardy CHF.

Na organickej báze, teda bez započítania akvizícií a kurzových vplyvov, vzrástli tržby Lindt & Sprüngli vlani o 10,3 %. Aj v tomto prípade prekonali očakávania analytikov.

Firma uviedla, že nemalou mierou výsledky ovplyvnili vyššie ceny produktov, ktorými si kompenzovala vysoké náklady na suroviny, najmä na základ svojich výrobkov – kakao. Jeho cena sa v minulom roku prudko zvýšila a dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 46 rokov. Zároveň sa očakáva, že na vysokej úrovni sa cena kakaa udrží aj v roku 2024.

Spoločnosť zároveň uviedla, že za minulý rok očakáva prevádzkovú maržu na úrovni zhruba 15,5 %. Podrobné hospodárske výsledky oznámi 5. marca. Dodala však, že v tomto roku predpokladá rast tržieb na organickej báze o 6 % až 8 % a prevádzkovú maržu chce zvýšiť o 20 až 40 bázických bodov.

Viac o téme: ceny , čokoláda , dopyt , rast , Švajčiarsko , tržby

Súvisiace články

Aktuálne správy