Nový Superb sa v Bratislave začne čoskoro vyrábať, už je známy aj termín prvých dodávok

Štvrtá generácia Škody Superb sa začne vyrábať pred koncom tohto roka v závode Volkswagenu v Bratislave spolu s modelom Passat. K prvým zákazníkom sa dostane v druhom štvrťroku budúceho roka. Pri štvrtkovej svetovej premiére vozidla to uviedli zástupcovia spoločnosti Škoda Auto.

Modelový rad strednej triedy Superb Škoda uviedla na trh v roku 2001 a odvtedy ho z výrobných liniek zišlo viac ako 1,6 milióna. Superb sa vyrábal v Kvasinách v Česku, Solomonove na Ukrajine, Aurangábáde v Indii a Nan-ťingu v Číne. Tretia generácia bola predstavená v roku 2015 a doteraz bolo vyrobených 845 000 vozidiel.

Ďalšia optimalizácia pohonného ústrojenstva a vylepšená aerodynamika prispievajú k ešte vyššej účinnosti. Plug-in hybridný pohonný systém sme od základu prepracovali, takže teraz ponúka čisto elektrický dojazd viac ako 100 kilometrov. Úplne nový interiér je veľmi ergonomický a obsahuje vysoké množstvo udržateľných materiálov, „uviedol predseda predstavenstva Klaus Zellmer.

Lepšia aerodynamika

Štvrtá generácia modelu Superb má nový dizajn karosérie s dominantnou maskou chladiča. Aerodynamika verzie liftback sa zlepšila o desať percent, keď súčiniteľ odporu vzduchu klesol na 0,23, pri kombi súčiniteľ klesol o 15 percent na 0,25, čo prispelo k zníženiu emisií aj spotreby paliva. Dĺžka vozidla novej generácie narástla o štyri centimetre na 4,91 metra.

Objem batožinového priestoru sa pri verzii liftback zväčšil o 20 litrov na 645 litrov a pri verzii kombi o 30 litrov na 690 litrov. Úplne nový koncept interiéru zahŕňa voľne stojacu obrazovku informačného systému s uhlopriečkou až 13 palcov. Volič prevodovky sa presunul na stĺpik riadenia. Ďalšou novinkou je head-up displej.

Superb dostal päť pohonných jednotiek s výkonom od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k). Základom je benzínový motor 1,5 TSI s mild-hybridnou technológiou, ktorá sa pri tomto vozidle objavuje prvýkrát, a súčasťou ponuky je tiež najnovšia generácia plug-in hybridného pohonu s dojazdom 100 km čisto na elektrinu. Ponuku dopĺňajú dva benzínové motory 2,0 TSI a dva naftové motory 2,0 TDI, pričom pri vrcholných verziách je štandardom pohon všetkých kolies. Všetky varianty sa dodávajú s automatickou prevodovkou DSG. Na želanie je nová generácia adaptívneho podvozku.

Čo sa týka bezpečnosti, ponúkne Superb štvrtej generácie nanovo napríklad asistenta pre odbočovanie a antikolízneho asistenta. Ďalšie systémy prístupné v predchádzajúcej generácii, ako asistovaná jazda, asistent zmeny jazdného pruhu a Front Assist, výrobca vylepšil. V prípade nehody sa o bezpečnosť posádky postará proaktívna ochrana cestujúcich a až desať airbagov.

Pribudli aj ďalšie vylepšenia

Vo vychytávkach Simply Clever sa prvýkrát v modeli Superb objavujú odkladacie vrecká na smart telefóny pre cestujúcich vzadu a nová posuvná zadná stredová lakťová opierka s dvoma integrovanými držiakmi na nápoje a držiakom na tablet. Odkladacie priehradky vo výplniach predných dverí ponúkajú priestor pre predmety, ako je napríklad dáždnik. Jedným z nových Simply Clever prvkov je tiež elektricky ovládaný kryt batožinového priestoru vo vozidle Superb Combi. Stále pripojenie na internet umožňuje aktualizáciu informačného systému na diaľku, plánovanie trás online a mobilnú online službu Škoda Connect.

Súčasný Superb tretej generácie sa bude podľa obchodného riaditeľa Louda Auto Martina Fellera predávať do druhého kvartálu 2024, objednávky na štvrtú generáciu sa začnú prijímať v prvom štvrťroku. „Dnes predstavený Superb štvrtej generácie prináša oproti svojmu koncernovému rivalovi VW Passat jedno veľké plus, lebo sa bude naďalej vyrábať aj v obľúbenej verzii liftback, ktorá u nás doteraz tvorila asi 23 percent predajov,“ dodal Feller. Nový Passat bude možné objednávať už iba v prevedení kombi.

Viac o téme: Passat , Škoda Auto , Superb , Volkswagen Slovakia

Súvisiace články

Aktuálne správy