Farmári na juhu Európy sú nútení prispôsobiť sa suchu

Farmári v Španielsku a Taliansku využívajú staré aj moderné techniky, aby zabezpečili výrobu obľúbených produktov vrátane olivového oleja či prosecca, keďže klimatická zmena ich núti rýchlo sa prispôsobiť.

Extrémne počasie spôsobilo poľnohospodárom v oboch krajinách miliardové straty. Farmári v Španielsku tak znovu objavujú tradičné sadenie plodín medzi stromami na ochranu pôdy v olivových hájoch, zatiaľ čo ich talianski kolegovia využívajú technológiu na čo najlepšie využitie vodných zdrojov.

Španielsko a Taliansko sú poprednými svetovými producentmi olivového oleja. Obe krajiny však sužuje sucho, pričom podľa Madridu hrozí, že viac ako pätina pôdy sa stane neúrodnou.

Taliansko, preslávené vínom a cestovinami, zažilo v roku 2022 jedno z najhorších období sucha za 70 rokov. Tento rok priniesol ďalšie horúce leto prerušované ničivými búrkami s krúpami v dôsledku klimatickej zmeny. Taliansky poľnohospodársky priemysel je tretí najväčší v Európskej únii (EÚ) z hľadiska hodnoty produkcie, po Francúzsku a Nemecku a pred Španielskom.

Andrea Ronca, ktorý pestuje obilniny na severe Talianska, pomocou satelitných snímok sleduje, kde je jeho pôda najsuchšia. „Zavlažovanie môžem kedykoľvek upraviť, dokonca aj zo svojho smartfónu, čím sa vyhnem akémukoľvek plytvaniu,“ vysvetľuje.

Farmár vysieva trávu medzi stromy, aby zastavil odtekanie vody z kopca v jeho olivovom háji

Španielsky farmár Miguel Moreno sa ako prvý vrátil k výsadbe tzv. krycích plodín. Takmer pred 30 rokmi začal vysievať trávu medzi stromy, aby zastavil odtekanie vody z kopca v jeho olivovom háji v Andalúzii. Predtým sa na miestach, kde pôda eroduje, vytvárali veľké trhliny.

Podľa španielskeho ministerstva poľnohospodárstva sa v súčasnosti používajú krycie plodiny približne v 30 % olivových hájov v Španielsku, pričom vedci očakávajú v najbližších rokoch ich rýchly rast.

Zmeny sú poháňané environmentálnymi stimulmi EÚ aj tvrdou realitou. Španielska produkcia olivového oleja vlani pre sucho klesla na 663 000 ton, čo je menej ako polovica priemeru 1,45 milióna ton pri predchádzajúcich štyroch zberoch, uviedla vláda. Najväčšie družstvo španielskych producentov olív Dcoop varovalo, že v dôsledku sucha očakáva v tomto roku podobne nízku úrodu.

Produkcia vína v Taliansku podľa prognóz tento rok klesne o 12 % po tom, ako vinice postihlo extrémne počasie. Taliansko tak stratí svoju pozíciu najväčšieho svetového producenta vína v prospech Francúzska.

Návrat krycích plodín, ako sú trávy a strukoviny medzi olivovníkmi môže pôsobiť ako špongia na šetrenie vody

Vedci tvrdia, že návrat krycích plodín, ako sú trávy a strukoviny medzi olivovníkmi môže pôsobiť ako špongia na šetrenie vody, prevenciu bleskových povodní a obnovu živín.

Holá pôda, ktorá sa stále vyskytuje vo väčšine olivových sadov v južnom Španielsku, nebola vždy bežná. Rozšírila sa po zavedení priemyselných pesticídov a hnojív v 60. a 70. rokoch minulého storočia, povedal Antonio Manzaneda, profesor ekológie na univerzite v Jaene.

EÚ si dala za cieľ znížiť stratu živín z pôdy o 50 % do roku 2030. V januári začala v rámci novej spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) dotovať farmárov, ktorí využívajú krycie plodiny. To pomôže obnoviť biodiverzitu vrátane hmyzu, čo zase môže pomôcť farmárom v boji proti škodcom.

Viac o téme: agro , Európa , farmári , klimatické zmeny , poľnohospodárstvo , sucho , voda

Súvisiace články

Aktuálne správy