Zamestnanci v EÚ nemajú nárok na kompenzáciu, ak strávili dovolenku v karanténe

Zamestnanci, ktorí museli stráviť dovolenku v karanténe počas pandémie koronavírusu, nemajú nárok na náhradné voľno. Karanténa nie je porovnateľná s chorobou, rozhodol vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ). Informuje správa agentúry DPA.

ESD sa zaoberal prípadom z Nemecka. Zamestnanec sporiteľne v spolkovej krajine Porýnie-Falcko si chcel v decembri 2020 vziať dovolenku. Jeden deň pred jej začiatkom však musel nastúpiť do karantény, pretože bol v práci v kontakte s osobou, ktorá mala pozitívny test na koronavírus. Od zamestnávateľa žiadal, aby mu dni dovolenky kompenzoval, čo však sporiteľňa odmietla. Najvyšší súdny tribunál EÚ jej teraz dal za pravdu.

Účelom dovolenky je zotavenie po práci

Účelom dovolenky je zotavenie po práci, čomu na rozdiel od choroby karanténa zásadne nebráni, konštatoval súd. Preto zamestnávateľ na základe rozhodnutia nie je povinný kompenzovať nevýhody, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nepredvídateľnej udalosti, akou je karanténa. Súd však pripustil, že členské štáty EÚ môžu stanoviť aj podmienky, ktoré budú voči zamestnancom ústretovejšie. 

Viac o téme: dovolenka , , kompenzácia , súd , zamestnanci , zamestnávateľ

Súvisiace články

Aktuálne správy