Vstup do Európskej únie už viac nebude zadarmo! Od nového roka sa zavádza nový poplatok

Cesta do Európskej únie pre zahraničných návštevníkov už viac nebude zadarmo. Od nového roka totiž vstupuje do platnosti nový poplatok v rámci programu bezvízového styku ETIAS. Aj napriek tomu, že poplatok sa môže zdať ako nonsens, Európska únia nebude ani zďaleka jediná, v ktorej sa za vstup bude platiť.

Zmena sa dotkne skupiny občanov asi 60 krajín mimo Európskej únie, ktorí na vstup nepotrebujú víza. Patria do nich napríklad Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo, Japonsko, Singapur či Spojené Arabské emiráty. Pri procese žiadosti o vstup budú musieť uhradiť nový poplatok vo výške sedem eur, informuje portál cnn.com.

Pre občanov, ktorí potrebovali na umožnenie vstupu do Európskej únie víza aj doteraz, sa nič nemení. Nový poplatok mal vstúpiť do platnosti už počas mája tohto roku, no jeho zavedenie sa niekoľkokrát odkladalo a aktuálne sa tak zdá, že zavedenie príde práve počas budúceho roku.

Ako to bude fungovať?

Proces vstupu na územie Európskej únie bude aj naďalej pomerne jednoduchý. Zahraničný záujemcovia budú musieť požiadať o vstup pomocou online formulára, ktorý bude stáť sedem eur. Na základe potvrdenia bude zahraničným občanom umožnený vstup počas nasledujúcich troch rokov alebo do lehoty vypršania platnosti cestovného pasu. Len pre porovnanie, v obdobnom systéme Spojených štátov amerických stojí vstup do USA 21 dolárov a platí 2 roky.

Podľa aktuálnych odhadov Európskej únie budú žiadosti vo veľkej väčšine spracované do niekoľkých minút no najneskôr do 96 hodín od odoslania. V krajnom prípade pri potrebe doloženia dodatočných dokumentov či účasti na pohovore sa tento proces môže predlžiť až na 30 dní. Orgány EÚ preto neodporúčajú rezervovanie letov či ubytovaní pred schválením vstupu.

Ak si však myslíte, že Európska únia je jediná, ktorá podobný poplatok vyberá, ste na omyle. Pri vstupe na Nový Zéland zaplatíte takzvanú „vstupnú daň“ no a napríklad v Japonsku je odchádzajúcim dovolenkárom účtovaná „odletová daň“.

S poplatkami sa v Európe roztrhlo vrece

Dovolenka v Európe sa však vďaka početným poplatkom nemusí predražiť iba občanom krajín mimo EÚ. Mestských či regionálnych je aktuálne viac ako dosť. Azda najznámejším je pripravovaný vstupný poplatok do talianskeho mesta Benátky. Prvý návrh bol predložený už v roku 2019 no zdá sa, že práve v budúcom roku by mal konečne vstúpiť do platnosti. Podľa najnovších informácií by mali návštevníci zaplatiť od troch eur v bežné pracovné dni do desiatich eur cez víkendy či hlavnú turistickú sezónu.

Poplatok však bude platiť iba pre jednodňových návštevníkov, ktorých je podľa odhadov až 90 percent zo všetkých turistov. Benátky sa s týmto nápadom pohrávajú už dlhšiu dobu, pretože práve takýto krátkodobí turisti stoja mesto množstvo financií, no ich príspevok do mestskej kasy je iba minimálny. Turisti, ktorí v Benátkach strávia noc, budú platiť iba bežnú mestskú daň za ubytovanie, tak ako vo väčšine európskych miest.

Rovnako tak s turistami strácajú trpezlivosť aj prístavné mestá. Výletné lode sú totiž pre viaceré obľúbené destinácie veľmi zlý „biznis“, pretože turisti navštevujúci mesto nemíňajú takmer žiadne peniaze, keďže je o nich perfektne postarané práve na palube lode. Na túto situáciu už zareagovalo viacero miest. Ak výletná loď zakotví v Barcelone na 12 a viac hodín, mesto si automaticky účtuje 4,75 eura za každého pasažiera. Ešte drahší je v tomto smere Amsterdam, kde sa poplatok pohybuje na úrovni 8 eur.

Viac o téme: Benátky , Európska únia EÚ , poplatky , pracovné dni , turistická návštevnosť , víza

Súvisiace články

Aktuálne správy