Vláda neobhajuje záujmy českých poľnohospodárov a neplní sľuby, avizujú Doležal a Pýcha

 Prezident Agrárnej komory Ján Doležal a predseda Poľnohospodárskeho zväzu Martin Pýcha dnes na demonštrácii pred úradom vlády v Prahe zopakovali, že vláda neobhajuje záujmy českých poľnohospodárov a neplnej svojej sľuby. Domáce poľnohospodárstvo sa podľa nich nachádza v kritickom stave a farmári už nemajú kam ustupovať. Medzi demonštrujúcich prišiel tiež minister pôdohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL). Ľudia naneho pískali a pokrikovali Demisiu alebo Výborný do hnoja. Demonštrácia, ktorá sa začala napoludnie, má podľa plánu organizátorov skončiť vr 13: 30.

Doležal aj Pýcha sa dnes opäť postavili proti lacnému dovozu z tretích krajín, a to predovšetkým obilia z Ukrajiny. Rastie podľa nich ale tiež dovoz obilnín a olejnín z Ruska. Proti dovozu z krajín, ktoré nemusia spĺňať rovnaké podmienky ako tie v Európskej únii, je potrebné poľnohospodárov brániť, pretože inak strácajú svoju konkurencieschopnosť, uviedli.

Vláda podľa Doležala a Pýchu ďalej zhoršila situáciu poľnohospodárov tým, že zvýšila daň z nehnuteľnosti alebo sociálneho poistenia. Nie je tiež pravda, že sa snaží znižovať byrokratickú záťaž, tá naopak rastie, povedali. Pýcha dnes uviedol, že poľnohospodári bojujú o svoju existenciu a za svoju prácu nedostávajú adekvátne zaplatené. „Počúvame len sľuby,“ povedal.

Jeden z poľnohospodárov dnes pred úrad vlády a na priľahlé električkové koľaje vysypal hnoj, a obmedzil tak prevádzku MHD. Policajti ho zadržali, je podozrivý z viacerých priestupkov. „Priviezli sme vám kus vidieka, pretože tých ľudí, čo tu dnes sú, pracujú od rána do večera, aby uživili tento národ,“ povedal Pýcha.

poľnohospodári, poľnohospodárstvo, Slovensko, klimatické zmeny, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora SPPK
Ilustračné foto: unsplash.com/Dietmar Reichle

Minister pôdohospodárstva dnes demonštrujúcim zopakoval, že vláda tento rok pridá peniaze na životnú pohodu zvierat a na budúci rok podporí dvoma miliardami korún zamestnanosť na vidieku zľavami na sociálnom poistení u zamestnancov. Protestujúci ho prekrikovali, minister niekoľkokrát žiadal o pokoj.

Dorazilo približne 4000 ľudí

Poľnohospodári požadujú od vlády podporu zamestnanosti na vidieku, nekrátenie podpory pre životnú pohodu zvierat a vrátenie zdanenia pôdy na úroveň pred konsolidačným balíkom, prípadne nezdanenie európskej prevádzkovej dotácie. Agrárna komora odhaduje, že sa dnes do Prahy na protest proti národnej politike zišlo asi 1000 kusov poľnohospodárskej techniky a dorazilo približne 4000 ľudí.

Viac o téme: demonštrácie , farmári , obilie , poľnohospodári , poľnohospodárstvo , Praha , štrajk

Súvisiace články

Aktuálne správy