Takto majú vyzerať bulharské euromince: Adept na vstup do eurozóny chce na ne dostať nový motív! (foto)

, ČTK/red

Bulharsko bude zrejme prvou krajinou Európskej únie, ktorá na bežné euromince nechá vyraziť podobizne svojich svätých. Na bulharskej jednoeurovej minci by sa tak mal objaviť patrón Bulharska Ivan Rilský, na dvojeurovej potom pravoslávny mních Paisij Chilendarský.

Po ukončení schvaľovacieho procesu novinku oznámila centrálna banka Bulharska, ktoré sa usiluje o vstup do eurozóny v budúcom roku. Náboženské motívy sa doteraz objavovali iba na pamätných minciach spoločnej európskej meny, upozornila agentúra APA.

Bulharská vláda sa usiluje o vstup krajiny do eurozóny v roku 2025. Pôvodne plánovala zaviesť euro už tento rok, tento krok však musela odložiť okrem iného pre príliš vysokú infláciu.

Zakladateľ slávneho Rilského kláštora Ivan Rilský (876 – 946) bol prvým bulharským pustovníkom. Je považovaný za patróna Bulharska i najdôležitejšieho svätého tamojšej pravoslávnej cirkvi. Od roku 1999 je vyobrazený na minci v hodnote jedného leva. Na jednoeurovej minci má byť tento svätec vyobrazený s krížom a svätožiarou.

Všetky mince, ktoré by sa po vstupe Bulharska do eurozóny mali dostať do obehu, si môžete pozrieť v našej galérii

Paisija Chilendarského (1722 – 1773) rovnako ako Ivana Rilského považuje bulharská pravoslávna cirkev za svätého. Pokladaný je tiež za prvého bulharského historika aj jednu z kľúčových postáv bulharského národného obrodenia v 18. a 19. storočí.

Rilský je na minci vyobrazený s hábitom, krížom a svätožiarou, na minci s Chilendarským bude nápis Boh žehnaj Bulharsku.

Návrhy prešli schvaľovaním bez námietok

Na začiatku februára schválila Rada Európskej únie návrhy nových mincí, žiadny z členských štátov eurozóny proti nim totiž nevzniesol námietky. Návrhy s kresťanskými motívmi sa doteraz objavovali iba na pamätných minciach, ale aj tie sa v niektorých prípadoch stretávali s výhradami.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

V roku 2013 mohlo Slovensko vydať dvojeurovú pamätnú mincu s vyobrazením slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda až po tom, čo prekonalo odpor Francúzska a Grécka, ktorým sa okrem iného nepáčilo vyobrazenie krížov a svätožiary. Nakoniec bola pamätná minca vyrazená podľa pôvodného návrhu. V tom istom roku bolo zamietnuté plánované vyobrazenie Krista ako Pantokratora na andorských minciach. Naopak, Vatikán vydal pri príležitosti Svetového dňa mládeže v brazílskom Riu de Janeiro tiež dvojeurovú mincu so sochou Krista.

Vedeli ste, že Bulharsko chce už čoskoro vstúpiť do eurozóny?

Výhrady voči minciam z Andorry a Slovenska odkazovali na porušenie zásady náboženskej neutrality. Schválenie euromincí nemá žiadne oficiálne kritériá, členským štátom však dáva možnosť vzniesť odôvodnené námietky.

Jediným ďalším národným svätcom na eurominciach je svätý Marinus z Rimini, ktorý je vyobrazený na dvadsaťcentových minciach zo San Marína. San Maríno je síce členom eurozóny, nie je však členským štátom EÚ. Vatikánske mince s portrétom pápeža Jána Pavla II. (1978-2005), ktoré boli dané do obehu za jeho života a ešte pred jeho kanonizáciou, sú stále v obehu.

Viac o téme: Bulharsko , euro , euromince , Európska únia EÚ , eurozóna , inflácia , pamätné mince

Súvisiace články

Aktuálne správy