Takmer každé tretie euro: Slováci dávajú na bývanie a energie najväčší podiel výdavkov v rámci únie

, Redakcia

Bývanie a energie jednoznačne dominujú vo výdavkoch Slovákov. Ukazujú to dáta európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorých práve na zabezpečenie bývania a energií smerovalo takmer každé tretie euro vynaložené slovenskou domácnosťou.

Slováci totiž vynaložili v roku 2021 na bývanie a energie až 31,3 % svojich výdavkov, čo je vôbec najväčší podiel v rámci celej Európskej únie. Na nami nasleduje Fínsko s podielom 29,8 % a na tretej a štvrtej priečke sú Dánsko a Írsko so zhodným podielom 28,7 %.

Susedné Česko obsadilo piatu priečku s podielom 28 %. Naopak, najmenší podiel zo svojich výdavkov dávajú na bývanie a energie na Malte, a to 15,2 %, v Litve 15,8 % a v Chorvátsku 16,2 %. V priemere domácnosti v rámci celej Európskej únie na bývanie a energie vynaložia presnú štvrtinu svojich výdavkov.

Väčšinu z týchto výdavkov pritom minieme na priame náklady na bývanie, teda nájom, čo je až takmer 18 % z celkových výdavkov domácností. Je to tretí najvyšší podiel celej Európskej únii. Ešte horšie sme však na tom boli v roku 2021 s výdavkami na energie, na ktoré sme vynakladali až takmer 9 % celkových výdavkov, jednoznačne najviac v celej únii.

Pätina výdavkov ide na potraviny

Druhou najvyššou položkou výdavkov sú v rozpočtoch slovenských domácností potraviny a nealkoholické nápoje. Rovnako v tomto porovnaní z toho Slovensko nevychádza najlepšie. Na potraviny a nápoje totiž vynakladáme 19,6 % celkových výdavkov, čo nás spoločne s Poľskom radí na piatu priečku medzi všetkými krajinami Európskej únie.

Vôbec najvyšší podiel výdavkov na potraviny a nápoje vynakladajú domácnosti v Rumunsku, vyše 25 %. Ďalších šesť krajín v poradí, vrátane Slovenska, eviduje tento podiel na úrovni zhruba 20 %. V priemere v celej Európskej únie pritom domácnosti na potraviny a nealkoholické nápoje vynakladajú 14,3 % svojich výdavkov.

Bývanie, energie a potraviny sú pritom aj v rámci celej Európskej únii oblasti, na ktoré domácnosti vynakladajú najviac výdavkov. Smola Slovenska je, že práve v týchto položkách sa držíme na popredných priečkach. Úplne opačne je tomu však napríklad pri výdavkoch na dopravu, čo je v rámci Únie tretia najväčšia oblasť výdavkov domácností.

Slováci totiž na dopravu podľa údajov Eurostatu v roku 2021 vynakladali na dopravu iba 5,4 % svojich celkových výdavkov, čo je zďaleka najmenej v celej únii. Predposledné Chorvátsko má tento podiel na úrovni 7,6 % a pred ním je susedné Česko s podielom 9,6 %.

Celkový priemer výdavkov domácností v Európskej únii smerujúcich do dopravy pritom predstavuje 12,1 %. Vôbec najviac výdavky na dopravu zhltnú z rozpočtov domácností v Slovinsku, a to až takmer 17 %.

Podľa Eurostatu totiž dávame z celej únie najmenej na prevádzku svojej osobnej dopravy, iba 3,3 % celkových výdavkov, ako aj na kúpu vozidla, kde je to iba 1,4 %. Na dopravné služby zase vynaložíme iba 0,8 % celkových výdavkov, čo je piaty najnižší podiel v rámci únie.

Málo na reštaurácie, priemerne na kultúru

Dáta európskeho štatistického úradu však ukazujú aj to, koľko Slováci míňajú v ostatných odvetviach. Na rekreáciu a kultúru dávame 8 % výdavkov, čo je presne priemer Európskej únie, naše výdavky na hotely a reštaurácie nedosahujú ani 5 %, čo je zase piaty najnižší podiel v rámci európskeho bloku.

Na nábytok a vybavenie domácnosti zase vynaložíme 6,2 % výdavkov, čo je zhruba priemer únie a na zdravotníctvo iba 2,4 % výdavkov. Tento podiel je druhý najnižší v únii. Na alkohol a tabakové výrobky naopak smeruje viac ako 5 % výdavkov slovenských domácností, teda mierny nadpriemer v rámci EÚ.

Priemer únie dosahujú slovenské domácnosti aj vo výdavkoch odevy a obuv, ktoré u nás dosahujú 4 % celkových nákladov. Mierne nadpriemerné sú na Slovensku taktiež výdavky na komunikačné technológie, keď v roku 2021 predstavovali vyše 3 %. Na vzdelanie zase vynakladáme 1,3 % výdavkov, čo je opäť mierne nad európskym priemerom.

Viac o téme: bývanie , ceny energií , Európska únia EÚ , Eurostat , makroekonomika , osobná doprava , potraviny , výdavky

Súvisiace články

Aktuálne správy