Svoj mnohomiliardový majetok jednoducho rozdal: Zomrel jeden z najväčších svetových filantropov!

Nechcel rozsiahle sídla, obrovské jachty a za hodinky odmietal minúť viac ako 15 dolárov. Namiesto toho pomáhal. Charles Feeney, ktorý sa považuje za zakladateľa duty-free biznisu, zomrel v pondelok 9. októbra vo veku 92 rokov. Ešte za svojho života rozdal takmer celý svoj majetok v hodnote 8 miliárd dolárov.

Sám Feeney považoval svoj obrovský úspech za „hlúpe šťastie“ a celý jeho život charakterizoval citát, ktorý v roku 2012 povedal v rozhovore pre časopis Forbes. „Ľudia sa ma zvyknú pýtať ako si užívam život, myslím si, že som šťastný keď robím niečo, čo pomáha ľudom a nešťastný keď robím niečo, čo im nepomáha,“ povedal Feeney. Keďže nepotreboval svoj obrovský majetok na bohémsky životný štýl, rozhodol na vytvoriť charitatívnu organizáciu, pomocou ktorej rozdal 8 miliárd dolárov. Na dôchodok si ponechal iba 2 milióny, informuje portál wsj.com.

Zakladateľ duty-free impéria

Charles Francis Feeney sa narodil 23. apríla 1931 v New Jersey. Vyrastal v spoločnosti dvoch súrodencov a už ako malý chlapec si začal privyrábať brigádou na golfovom ihrisku, odhŕňaním snehu či podomovým predajom vianočných pohľadníc. Po ukončení strednej školy sa prihlásil k americkému letectvu a štyri roky pôsobil v Japonsku, kde sa popri práci venoval štúdiu japončiny. Po prepustení v roku 1952 začal študovať na Coronellovej univerzite hotelový manažment.

Ani po ukončení vysokej školy však nevedel v akej oblasti chce pôsobiť a preto sa vydal do Francúzska kde absolvoval kurzy na prestížnej Sorbonnskej univerzite. Feeney si však časom všimol príležitosť v poskytovaní služieb pre americké námorníctvo. Spolu s Robertom Warrenom Millerom, bývalým spolužiakom z univerzity Coronell, tak začali podnikať v oblasti bezcolného predaja alkoholu, parfumov či iných darčekových predmetov. Bezcolný biznis sa neskôr rozšíril najmä vďaka americkým turistom, ktorí v neskoršom povojnovom období vo veľkom prichádzali do Európy.

Mladí americkí podnikatelia začali spolupracovať s konkurenčnou firmou Duty Free Shoppers, ktorú neskôr ovládli. Svoje obchody rozšírili aj do Ázie, kde predávali autá oslobodené od cla, ktoré posielali do Spojených štátov pre amerických vojakov. Feeney investoval aj do prekvitajúceho biznisu s nehnuteľnosťami a maloobchodu na americkom Havaji ale aj na ostrovnom Tahiti.

Dary v hodnote 8 miliárd

S veľkým nárastom majetku si však Feeney začal všímať, že tučné bankové konto nie je to, čo ho robí šťastným a preto v roku 1982 založil charitatívnu organizáciu pod názvom Atlantic Philanthropies. Všetky dary sa snažil dávať anonymne najmä preto, aby sa pri ňom nezbiehali chamtiví ľudia s vidinou získania časti jeho obrovského majetku.

Aj napriek tomu sa však vďaka jeho veľkým darom stal uznávaný filantrop. Na konci minulého storočia sa v roku 1996 rozhodol predať svoj podiel v spoločnosti Duty Free Shoppers. Celý zisk z predaja v hodnote 1,63 miliardy dolárov smeroval do nadácie Atlantic Philantropies. Podľa odhadov tak Feeney venoval dokopy až 8 miliárd dolárov. O šľachetný krok sa postaral aj pri odchode z bezcolného biznisu, keď venoval 2 400 zamestnancom 26 miliónov dolárov.

V roku 2009 Feeney obvinil zamestnancov organizácie z rozhadzovania peňazí na základe čoho rezignoval vtedajší výkonný riaditeľ nadácie a Feeney tak mohol riadiť smerovanie darov podľa seba. Potom čo Feeney rozdal takmer celý svoj majetok, nadácia Atlantic Philantropies v roku 2020 ukončila svoju činnosť.

Viac o téme: charita , Charles Feeney , clo , duty-free , filantropia , majetok , nadácia , podiel , Spojené štáty americké USA , The Atlantic Philanthropies , úmrtie

Súvisiace články

Aktuálne správy