Státisíce ľudí vo Fínsku štrajkovali kvôli chystaným reformám trhu práce

Život vo Fínsku dnes skomplikoval rozsiahly štrajk kvôli reformám trhu práce a obmedzovaniu sociálnych dávok, ktoré chystá pravicová vláda premiéra Petteriho Orpa. Protestu, ktorý bude pokračovať ešte v piatok, sa podľa fínskej rozhlasovej stanice Yle zúčastnilo necelých 300.000 ľudí, čo zodpovedá 13 percentám fínskych zamestnancov.

V Helsinkách a ich okolí dnes napríklad zostala zatvorená väčšina materských škôl, štrajk ovplyvnil aj leteckú prevádzku. Letecká spoločnosť Finnair vopred varovala, že dnes a v piatok bude zrušených asi 550 letov. Protestovali tiež zamestnanci pošty alebo niektorých veľkých priemyselných firiem.V centre Helsínk sa konala demonštrácia, na ktorej sa podľa polície zúčastnilo asi 13.000 ľudí.

„Plán vlády je chladnokrvný. Najskôr bude významne obmedzené právo na štrajk a potom prídu tvrdé úsporné opatrenia, „povedal agentúre Reuters Jarkko Eloranta, šéf najväčšej fínskej odborovej organizácie SAK. Odborári protestujú proti plánom vlády, ktorá chce obmedziť právo na štrajk, uľahčiť vypovedanie pracovných zmlúv a obmedziť podporu v nezamestnanosti. Varujú, že ak to bude potrebné, sú pripravení na dlhý boj, vrátane ďalších štrajkov.

Budúcnosť sociálneho systému

Keď počas demonštrácie na Senátnom námestí v Helsinkách vystúpil minister práce Arto Satonen, aby obhajoval vládne plány, ozývalo sa v dave bučanie. Neskôr povedal, že rozsiahle protesty považuje za poľutovaniahodné, ale že vládne plány sú zásadné pre budúcnosť fínskeho sociálneho systému.

Viac o téme: Fínsko , Helsinki , práca , protest , reformy , štrajk , trh práce , zamestnanie

Súvisiace články

Aktuálne správy