Sme pripútaní k našim nehnuteľnostiam? Slovákom sa za prácou cestovať nechce, dopláca na to celá krajina!

, Redakcia

Napätá situácia na slovenskom trhu práce si vyžaduje väčšiu flexibilitu Slovákov. Mobilitu pracovnej sily však znižuje aj vysoká miera vlastníctva nehnuteľností. Slovákom sa tak príliš za lepšími podmienkami či vyššími platmi nechce. Nízka mobilita pracovnej sily má pritom za následok aj prehlbovanie regionálnych rozdielov na Slovensku.

Na ochotu Slovákov presúvať sa za prácou sa pozreli analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR. Podľa zverejnených údajov majú Slováci najvyššiu mieru vlastníctva nehnuteľností spomedzi krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu (OECD), a to až na úrovni 91,44 percenta. Takto vysoký podiel vlastných nehnuteľností následne výrazne znižuje pracovnú mobilitu. „Za posledných päť rokov zmenilo bydlisko 8,22 percenta jednotlivcov,“ dodávajú analytici.

Ako upozornil najnovší ekonomický prehľad OECD o Slovensku z tohto roka, vlastníctvo nehnuteľností obmedzuje domácnosti pri hľadaní práce v regiónoch s vyššími platmi alebo štvrtiach s prístupom k lepším školám. „Mobilite bráni aj nedostatočne rozvinutý trh s prenájmami. To vedie k regionálnym nerovnostiam,“ dodávajú analytici. Najnovšie dáta OECD však môže skresľovať aj časť občanov, ktorá pracuje v jednej časti krajiny, prípadne za hranicami a trvalý pobyt má v inej.

Pomohlo by podľa vás zvýšenie pracovnej mobility Slovákov znížiť regionálne rozdiely?

Na Slovensku však žije aj časť obyvateľov, ktorá má výrazne pozitívnejší vzťah k presúvaniu sa. Ide o mladých ľudí. Z nich až 22 percent odchádza študovať do zahraničia, pričom priemer EÚ sú len štyri percentá. Vysoká mobilita mladých ľudí má však aj svoju negatívnu stránku pre krajinu. Veľká časť mladých sa totiž už domov nevráti. „Mnoho odídencov v zahraničí následne ostane aj pracovať. Takmer 10 percent občanov Slovenska žije v zahraničí, čo je dvojnásobok priemeru OECD krajín,“ upozornili analytici ISA.

Miera mobility obyvateľov sa pritom líši aj medzi jednotlivými krajinami. Vo Vyšehradskej skupine má nižšiu mieru vlastníctva nehnuteľností a podobne nízku mobilitu ako Slovensko aj Poľsko a Česko. Vyššiu mobilitu majú najmä severské krajiny.

Otázky dostupnosti bývania a podpory rozvoja trhu práca boli aj predmetom nedávneho rokovania premiéra Roberta Fica s generálnym tajomníkom OECD Mathiasom Cormannom. Slovenská vláda chce ísť podľa premiéra okrem štandardného nástroja pri výstavbe nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania aj cestou súkromných investícií v tejto oblasti. Viac si o odporúčaniach OECD pre Slovensko môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: bývanie , ekonomika , nájomné bývanie , nehnuteľnosti , Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD , Róbert Fico , trh práce

Súvisiace články

Aktuálne správy