Ruskú ekonomiku drží nad vodou vojna: Slovensko dostalo drahú ekonomickú lekciu!

, Redakcia

Druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu opäť prinieslo diskusie o účinnosti západných sankcií na ruskú ekonomiku a poukazovanie na vysoký medziročný rast tamojšej ekonomiky. Toto číslo však v sebe ukrýva aj absolútne prepnutie na vojenskú ekonomiku. Konštatuje to analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, podľa ktorého najdôležitejším ekonomickým poučením pre Slovensko je, aké nebezpečné môže byť vybudovanie si závislosti od jedného regiónu, štátu či komodity.

Ruská ekonomika na rast používa tie kapacity, ktoré mohli byť využité na prospešné inovácie, stavbu nového bývania pre najchudobnejších, zlepšovanie školstva, modernizáciu nemocníc či budovanie kanalizácií a podobne. Analytik Matej Horňák zároveň dodáva, že síce výroba šliape, objem produkcie sa zväčšuje, no o prosperite a rozvoji však nemôže byť ani reči. „Okrem toho dochádza na komoditných trhoch k upokojovaniu situácie, čo spôsobuje výrazný pokles cien a teda aj znižuje príjmy ruského rozpočtu,“ upozorňuje.

Ruská ekonomika podľa posledných odhadov Medzinárodného menového fondu v minulom roku vzrástla o 3 percentá navzdory početným západným sankciám a ekonomickým komplikáciám. Aj iné západné inštitúcie či banky upravovali odhady rastu ruskej ekonomiky smerom nahor, predstavitelia však čoraz častejšie upozorňujú, že je potrebné preveriť spoľahlivosť reportovaných údajov. Aj štatistický úrad totiž napokon môže slúžiť záujmom vojenského ťaženia a vykresľovať situáciu pozitívnejšie než v skutočnosti je. Okrem toho je táto situácia dôkazom, aké dôležité je nielen vnímať číslo, ale aj to, čo nám ekonomický rast tvorí.

Rokom 2022 sa ruské hospodárstvo čoraz viac zmenilo na vojenskú ekonomiku poháňanú najmä vojenskými výdavkami. Napríklad výdavky na armádu tvoria už tretinu celkového štátneho rozpočtu, čo je trojnásobok oproti roku 2021. Očakáva sa, že v tomto roku hodnota týchto výdavkov stúpne až na úroveň 6 percent HDP. Zároveň čísla ukazujú aj výrazný nárast produkcie „vojenskej“ časti ruského priemyslu.

Podarí sa Rusku udržať svoj ekonomický výkon aj v ďalších rokoch?

Rusko zároveň zápasí s nízkou nezamestnanosťou. „Odhaduje sa, že v roku 2022 bolo odvedených do armády asi 300 tisíc mužov, v roku 2023 číslo vzrástlo o ďalších asi pol milióna nových vojakov. Tisíce ľudí zároveň utiekli pred vojnou do zahraničia (najmä tí vysoko kvalifikovaní). Toto všetko spôsobuje tlak na trhu práce, keď vo fabrikách chýbajú zamestnanci, ktorí sú ešte aj „odčerpávaní“ vojenským priemyslom,“ upozorňuje Horňák.

To všetko podľa jeho slov vytvára tlak na rast miezd, ktoré nominálne v Rusku rástli  koncom roka o 7 až 10 percent medziročne, čo prináša takzvané sekundárne inflačné tlaky - tieto náklady firmy prirodzene prenášajú do cien a tlačia infláciu nahor.

Obchádzanie západných sankcií

Okrem prepnutia na vojenskú ekonomiku Rusku pomáhalo aj nedostatočné vymáhanie a obchádzanie západných sankcií, napríklad, keď sa krajine darilo vyvážať ropu vďaka tzv. tieňovej flotile. Zo strany štátu zároveň boli prijaté tvrdé opatrenia napríklad obmedzujúce pohyb kapitálu, ktoré veľmi invazívnou formou pomáhali udržiavať niektoré ekonomické veličiny na opticky prijateľnejších úrovniach (napr. kurz rubľa).

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne je však možné pozorovať aj výrazné zvoľnenie cenových tlakov na energetických trhoch, čo signifikantne okresáva príjmy ruského rozpočtu. Nové trhy pre ruské fosílne palivá môžu do určitej miery vynahradiť výpadok príjmov z EÚ, avšak najmasívnejšia (potrubná) infraštruktúra bola vybudovaná práve do Európy a tak čelí Rusko výrazným kapacitným obmedzeniam.

„Vo všeobecnosti priniesla táto vojna nový prvok premýšľania do firiem, keď sa okrem ekonomickej efektívnosti začalo pozerať aj na bezpečnosť dodávok. Lacná výroba na druhej strane sveta (napríklad v Číne) sa tak dáva do porovnávania s neistotou tamojšieho politického či ekonomického prostredia, prepravy, dodávateľských reťazcov a podobne,“ dodáva Horňák.

Mnoho firiem preto pristúpilo k tzv. nearshoringu či onshoringu. Jednou z lekcií, ktoré Slovensko dostalo, je, že nie je dobré spoliehať sa na jedného partnera, jednu oblasť, jednu firmu. „Jednoducho – akákoľvek závislosť krajiny je chybou a táto skúsenosť nám ukázala, aké dôsledky môže mať,“ uzatvára Horňák.

Viac o téme: ekonomika , inflácia , komodity , Matej Horňák , Medzinárodný menový fond MMF , nezamestnanosť , ruská ekonomika , Rusko , Slovenská sporiteľňa , zbrojársky priemysel

Súvisiace články

Aktuálne správy