Ruská ekonomika opäť rastie: Putin hovorí o úspešnom odklone od Západu, ekonómovia dvíhajú varovný prst!

Ruská ekonomika sa vlani vrátila k rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) stúpol medziročne o 3,6 percenta v porovnaní s poklesom o 1,2 percenta v roku 2022. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnil ruský štatistický úrad Rosstat. Rast ekonomiky je do veľkej miery závislý od štátom financovanej výroby zbraní a munície, upozornila agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa v marcových voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie, vyhlásil, že ekonomika sa rozvíja a má dostatočnú rezervu, aby umožnila Rusku úspešný odklon od Západu v súvislosti so sankciami uvalenými kvôli invázii na Ukrajinu.

Ekonómovia pôsobiaci v Rusku však upozorňujú, že ekonomika teraz vykazuje vážne známky prehriatia, pretože Moskva pokračuje vo vojne proti Ukrajine. Napriek prevládajúcemu optimizmu varujú, že ekonomike môže hroziť stagnácia alebo recesia a známky stagnácie sa už prejavujú v odvetviach ako výroba automobilov a stavebníctvo.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters tiež upozornili, že údaj o vývoji HDP poskytuje len malý pohľad na životnú úroveň väčšiny Rusov.

"Zbrojárska firma vyrobí raketu alebo granát, tie niekde vybuchnú a HDP stúpne," uviedol ekonóm Sergej Chestanov. "Ale civilná ekonomika z tohto procesu má len veľmi malý prospech. Sovietsky zväz vyrábal mnoho tankov a rakiet, ale ľudia to nepocítili," dodal.

Priemysel ťahá vojnová produkcia

Ruské centrum pre makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy CAMAC odhaduje, že konflikt na Ukrajine sa na raste priemyselnej výroby v posledných dvoch rokoch podieľa 60 až 65 percentami.

Ďalší ekonómovia dodávajú, že Rusko pumpuje ekonomiku jednorazovými, neproduktívnymi investíciami, ktoré prinášajú len obmedzený budúci úžitok.

"Výroba vo vojensko-priemyselnom komplexe je, úprimne povedané, plytvanie peniazmi," povedala ekonómka Alexandra Suslinová. "Konvenčné tanky a bomby sú niečo, čo sa použije raz, a neprinášajú ekonomike žiadny efekt. Z trosiek tanku nie je možné vytvoriť vyspelý technologický stroj, ktorý by ďalej prispieval k rastu," dodala.

Podarí sa podľa vás Rusku udržať ekonomický rast aj v ďalších rokoch?

Správa štatistického úradu tiež ukázala, že maloobchodné tržby, dôležitý ukazovateľ spotrebiteľského dopytu, sa vlani nedokázali odraziť od dna. Stúpli o 6,4 percenta po prepade o 6,5 percenta v roku 2022. Západné sankcie v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu narušili obchod a mnoho západných firiem ruský trh opustilo.

Nezamestnanosť v krajine sa v decembri mierne zvýšila na tri percentá z novembrových 2,9 percenta, zostala ale veľmi nízka. Hlavným problémom tak zostáva nedostatok pracovných síl.

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že ruská ekonomika tento rok porastie rýchlejšie ako všetky krajiny zo skupiny G7, ale pomalšie ako rozvíjajúce sa európske ekonomiky. Pomôžu jej vojenské výdavky. Podľa MMF sa má HDP zvýšiť o 2,6 percenta, ruské ministerstvo hospodárstva očakáva rast len o 2,3 percenta. V budúcom roku však má podľa MMF ruská ekonomika klesnúť o 1,1 percenta.

Viac o téme: ekonomický rast , hrubý domáci produkt HDP , Medzinárodný menový fond MMF , ruská ekonomika , Vladimir Putin , vojna na Ukrajine , zbrojársky priemysel

Súvisiace články

Aktuálne správy