Prídu Slováci o obľúbené dovolenkové destinácie? Miestni sa bránia masovému turizmu, hrozia demonštrácie a štrajky!

Plagáty s nápismi Táto krajina je naša alebo Turisti bežte domov a tiež agresívne pôsobiace graffiti namierené proti rekreantom je možné v Španielsku vidieť čoraz častejšie, napísala agentúra DPA. Proti masovému turizmu sa búria hlavne ľudia na obľúbených ostrovoch Tenerife a Mallorca, ale aj v ďalších turistických destináciách. Miestni obyvatelia dokonca plánujú demonštrácie, protestnú hladovku a naplánovaný je aj štrajk upratovačov na letiskách.

Španielska rozhlasová stanica Cadena Ser uvádza, že takzvaná turismofóbia naberá v Španielsku na sile. A netýka sa len turistických centier, ako sú Barcelona či Mallorca, ale už aj regióny, ktoré predtým patrili k oázam pokoja, sa búria proti záplave turistov. K takýmto oblastiam patria aj miesta na Svätojakubskej ceste v Galícii. V súčasnosti je to ale najmä situácia na Kanárskych ostrovoch, ktorá je napätá.

Ľudia zhromaždení na plážovej promenáde pokrikujú a nadávajú prechádzajúcim sa turistom, niektorí im dokonca hrozia zdvihnutými päsťami. Tak vykresľuje scénu na juhu ostrova Tenerife nemecká tlačová agentúra DPA. Ale aj na ďalších Kanárskych ostrovoch majú podľa nej miestni dosť najmä nemeckých a britských turistov. Regionálny denník El Diario napísal, že Kanárske ostrovy pripomínajú sud so strelným prachom.

Škody po masovej turistike

Miestni dávajú masovej turistike za vinu ničenie životného prostredia, dopravné zápchy, nedostatok dostupného bývania, preľudnenie, rast cien a nedostatok vody. Rovnako vinia turistov z preťaženého zdravotníctva a neprimeranej záťaže pre upratovacie systémy a likvidáciu odpadu.

Formujú sa preto občianske iniciatívy, ktoré chcú dať miestnym úradom najavo svoju nespokojnosť. V utorok sa konal protest pred sídlom vlády v Madride. Desať aktivistov avizovalo aj protestnú hladovku pred kostolom na severe Tenerife. Na 20. apríla sú na tomto kanárskom ostrove plánované veľké demonštrácie. Organizátori podľa agentúry DPA hovoria o najväčších protestoch v histórii regiónu.

Mal by sa podľa vás počet turistov v preťažených oblastiach regulovať?

K vzdoru voči masovej turistike v preťažených regiónoch sa pridávajú aj pracovníci letiska na Mallorke, ďalšej obľúbenej španielskej destinácii. Zástupca odborov upratovačov a upratovačiek uviedol, že od 27. apríla vstupujú zamestnanci upratovacej firmy na medzinárodnom letisku na Mallorke do štrajku, ktorý sa bude konať vždy v piatok, sobotu a nedeľu. V týchto dňoch nebudú štrajkujúci zamestnanci počas štyroch hodín na letisku odpratávať odpadky. To bude znamenať veľké množstvo nahromadeného dopadu, uviedol ich hovorca.

Upratovaciu firmu odbory obviňujú z toho, že nedodržiava dohodnutý minimálny počet zamestnancov a opakovane ruší pracovné miesta bez náhrady. „Letisko sa stále rozrastá a prichádza čoraz viac cestujúcich, čo pre nás znamená viac práce,“ vysvetlil hovorca zamestnancov upratovacej služby na letisku na Mallorke, prečo sa rozhodli štrajkovať.

Viac o téme: cestovný ruch , demonštrácie , dovolenka , Mallorca , Španielsko , štrajky , Tenerife , turizmus

Súvisiace články

Aktuálne správy