Pôdohospodárska platobná agentúra zatiaľ vydala rozhodnutia o priamych platbách za 266 miliónov eur

Celkový objem vydaných rozhodnutí o priamych platbách pre poľnohospodárov za kampaň 2023 vrátane záloh aktuálne prekročil 266 miliónov eur. Informoval o tom v utorok generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko.

„Od ostatnej tlačovej konferencie na ministerstve pôdohospodárstva 8. februára 2024 sme ku koncu marca vydali rozhodnutia v objeme 143 miliónov eur,“ vyčíslil Čepko. PPA tak podľa neho zvýšila efektivitu a rýchlosť vyplácania priamych platieb. V rámci základnej podpory príjmu na plochu (BISS) je vydaných 73,72 % rozhodnutí, v absolútnom vyjadrení ide o 10 755 z celkového počtu 14 588 rozhodnutí.

Z celkových 266 miliónov eur je 224 miliónov eur už priamo na účtoch poľnohospodárov. Rozdiel je podľa PPA v procese vyplatenia finančných prostriedkov, ktorý môže trvať niekoľko dní od vydania rozhodnutia. Vedenie agentúry v tejto súvislosti apeluje na poľnohospodárov, aby si kontrolovali elektronické a poštové schránky a dostali tak finančné prostriedky na účty čo najskôr.

Oneskorené vyplácanie priamych platieb v porovnaní s minulými rokmi vzniklo podľa PPA v dôsledku nepripravenosti agentúry na novú spoločnú poľnohospodársku politiku. „Všetky platby oprávneným žiadateľom však budú vyplatené v čo najskoršom možnom termíne,“ avizoval Čepko. Zároveň sa ohradil voči medializovaným a podľa neho nepravdivým tvrdeniam, podľa ktorých hrozí prepadnutie stoviek miliónov eur.

Viac o téme: agro , Pôdohospodárska platobná agentúra PPA , poľnohospodári , priame platby , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy