Otrasy na americkej burze: Hlavný akciový index sa za pár dní výrazne prepadol. Dôvod je jasný!

Americký akciový index S&P 500 sa od polovice septembra prepadol o viac ako 5 percent. Investori, ktorí vsadili na rast 500 najväčších amerických spoločností si tak vzhľadom na historickú stabilitu indexu pripísali pomerne nezvyčajné straty. Čo je dôvodom takéto prepadu a aký vývoj môžeme v najbližšom období očakávať?

Podľa mnohých odborníkov nie je nedávny negatívny vývoj viacerých akciových indexov príliš prekvapivý. Tie totiž reagovali najmä na rastúce výnosy amerických štátnych dlhopisov s dlhšou splatnosťou. „Desaťročné výnosy dosiahli úrovne 4,8 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 16 rokov. To naďalej predražuje cenu dlhu, čo sa prepíše aj na zvýšených nákladoch u spoločností. Navyše dlhopisy začínajú byť výrazne atraktívne pre investorov, keďže po veľmi dlhom období ponúkajú zaujímavé zhodnotenie oproti akciám, čo naďalej vyvoláva tlak na ich ceny,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk analytik Marek Nemky zo spoločnosti XTB.

Prepad amerického trhu bol zaznamenaný naprieč všetkými odvetviami. Nepriaznivý vývoj si tak okrem S&P 500 pripísal aj technologicky orientovaný index Nasdaq Composite ako aj Dow Jones Industrial Average. Azda najvýraznejší pokles bol však zachytený v oblasti nehnuteľností a bývania, keďže práve toto odvetvie je na dlhu značne závislé.

Úroky na amerických hypotékach sa už vyšplhali na úroveň 8 percent. Úvery na bývanie sú tak v USA najdrahšie v tomto storočí. Prudký prepad zaznamenal aj sektor komunálnych služieb, keďže aj táto oblasť americkej ekonomiky je z veľkej časti financovaná úvermi a jeho ziskovosť tak môže o niečo poklesnúť. Atraktivitu tomuto sektoru nedokáže zabezpečiť ani stabilný dividendový výnos, ktorý je však oproti vysokým výnosom štátnych dlhopisov malý.

Aký vývoj možno očakávať?

Aj napriek tomu, že predikcia ďalšieho vývoja akciových trhov je nesmierne náročná, rozhodnutia investorov sa pravdepodobne budú viazať najmä na vývoj už spomínaného dlhopisového trhu ako aj na rozhodnutia Fedu o smerovaní monetárnej politiky Spojených štátov. "Investori čakajú, že Fed svojou reštriktívnou politikou dosiahne takzvané mäkké pristátie, teda situáciu, kedy sa im podarí skrotiť infláciou vysokými sadzbami a zároveň nepoložiť ekonomiku do recesie," povedal Nemky z investičnej platformy XTB.

Otázkou však ostáva, či je ekonomika USA natoľko silná, že sa ani v dlhotrvajúcom období vysokých úrokových sadzieb nezlomí. Záležať bude aj na intenzívne sledovaných makroekonomických ukazovateľoch. Podľa posledných zverejnených dát bola americká miera nezamestnanosti v auguste na úrovni 3,8 percenta, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi mierne navýšenie, no aj naďalej to ukazuje, že americký trh práce je vo veľmi dobrej kondícii. Znižovania úrokových sadzieb sa tak v najbližšom období pravdepodobne nedočkáme, čo by znamenalo, že výnosy z vládnych dlhopisov klesať nebudú.

Pre investorov na akciovom trhu môže byť aspoň miernym dôvodom na úsmev prichádzajúce obdobie zimy a Vianoc. "Zvyčajne sú mesiace pred nami na akciovom trhu pozitívne, kedy s príchodom Vianoc a zimy prichádza taktiež aj nárast spotreby, čo sa prepisuje do výsledkov spoločností. Sezónne by tak investori mali čakať na akciovom trhu pozitívnejší sentiment oproti tomu v minulom mesiaci," uzatvára Nemky.

Viac o téme: akcie , akciový index , akciový trh , Dow Jones Industrial Average , Federálny rezervný systém Fed , hypotéky , inflácia , Nasdaq , nezamestnanosť , S&P 500 , Spojené štáty americké USA , štátne dlhopisy , úrokové sadzby , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy