Kryptozima devastuje aj ťažobné spoločnosti: Core Scientific čelí bankrotu

, Vanda Zajacová

Core Scientific, jedna z najväčších verejne obchodovaných spoločností zaoberajúca sa ťažbou kryptomien, podala na konkurznom súde v Texase žiadosť o konkurznú ochranu a dohodla sa s niektorými zo svojich veriteľov na reštrukturalizácii dlhu.

Odhadované záväzky firmy sa pohybujú medzi 1 miliardou až 10 miliardami dolárov. Má okolo 1000 až 5000 veriteľov, pričom najväčšia nezabezpečená pohľadávka pochádza od investičnej banky B. Riley.

Bankrot spoločnosti Core Scientific, ktorá predstavuje asi 10 % výpočtového výkonu v bitcoinovej sieti, prevádzkuje 143 000 ťažobných zariadení a hosťuje ďalších 100 000, je doteraz najväčší a zrejme bude mať za následok ďalšie otrasy v sektore.

Akcie Core Scientific sa prepadli na dno

Core Scientific ťaží kryptomeny založené na konsenzuálnom mechanizme proof-of work, ako je bitcoin. Tento proces zahŕňa napájanie dátových centier po celej krajine, pozostávajúcich z vysoko špecializovaných počítačov, ktoré spracovávajú zložité kryptografické algoritmy a riešia matematické rovnice s cieľom overiť transakcie a vytvárať nové tokeny. Tento proces si vyžaduje drahé vybavenie, technické know-how a veľký odber elektrickej energie.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Core Scientific klesla na 40 miliónov dolárov, čo je výrazný prepad z hodnoty 4,3 miliardy dolárov v júli 2021, keď spoločnosť vstúpila na burzu. Akcie klesli za posledný rok o viac ako 98 %.

Prevádzkový výkon a likvidita boli vážne ovplyvnené dlhodobým poklesom ceny bitcoinu, rastúcimi nákladmi na energie, ako aj nárastom tzv. hash rate globálnej bitcoinovej siete, čo je termín používaný na opis výpočtovej sily všetkých ťažiarov v sieti.

Spoločnosť stále generuje kladný peňažný tok, ale tieto prostriedky nepostačujú na splatenie dlhu na financovanie zariadení, ktoré firma vlastní na lízing. Core Scientific bude ďalej pokračovať v normálnej činnosti a ťažbe, kým sa nedohodne s hlavnými držiteľmi jej kmeňových akcií.

Problémy neobchádzajú ani ďalšie spoločnosti

Core Scientific nie je jedinou ťažobnou spoločnosťou, ktorá sa snaží udržať nad vodou a bojuje s poklesom príjmov.

Compute North, ďalší významný hráč v sektore, ktorý poskytuje hostingové služby a infraštruktúru pre ťažbu kryptomien, podal žiadosť o bankrot už koncom septembra.

Spoločnosť Iris Energy musela odpojiť približne 72 % svojho výpočtového výkonu, ktorý bol viazaný na úvery v hodnote 100 miliónov dolárov pre neschopnosť splácať.

V novembri stroskotala dohoda spoločnosti Argo Blockchain so strategickými investormi, ktorá jej mala umožniť získať 27 miliónov dolárov na financovanie operácií.

Spoločnosť Greenidge Generation oznámila dohodu o reštrukturalizácii dlhu so svojím veriteľom NYDIG, ale hrozí jej nedostatok prostriedkov, ak do dvoch mesiacov nezabezpečí dodatočné financovanie.

Viac o téme: bankrot , bitcoin , Core Scientific , kryptomeny

Súvisiace články

Aktuálne správy