Koľko zarobil v uplynulých rokoch ukrajinský prezident? Zelenskyj zverejnil svoje príjmy!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príjmy, ktoré on a jeho rodina mali v uplynulých rokoch. Napísala to agentúra Reuters s tým, že prezident tak urobil v rámci snahy znížiť korupciu na Ukrajine a k podobnému činu vyzval tiež ďalších ukrajinských predstaviteľov.

Zo zverejnených dát vyplýva, že medzi rokmi 2021 a 2022 Zelenského príjmy výrazne klesli. Rusko na Ukrajinu zaútočilo na konci februára 2022, odvtedy sa napadnutá krajina bráni.

Príjmy Zelenského a jeho rodiny od roku 2020 klesajú, vyplýva z údajov zverejnených na webe prezidentskej kancelárie. V roku 2020 predstavovali celkové príjmy necelých 23 miliónov hrivien (zhruba 546-tisíc eur) a o rok neskôr 11 miliónov hrivien (necelých 260-tisíc eur), z ktorých podstatnú časť tvoril výnos z predaja ukrajinských štátnych dlhopisov.

Výrazný pokles po ruskej invázii

V roku 2022, keď na Ukrajine začala ruská invázia, príjmy prezidenta a jeho rodiny klesli na 3,7 milióna hrivien (bezmála 89-tisíc eur). Pokles bol podľa prezidentskej kancelárie spôsobený vypovedaním niektorých nájomných zmlúv kvôli začiatku vojny.

Zelenskyj vyzval tiež ďalších ukrajinských predstaviteľov a politikov, aby zverejnili svoje príjmy v rámci snahy znížiť korupciu v krajine. Kyjev sa pokúša potlačiť korupciu v snahe urýchliť vstup do Európskej únie a NATO. Predstavitelia oboch blokov požadujú od Ukrajiny rozsiahle protikorupčné reformy. Podobné požiadavky majú aj Medzinárodný menový fond a západní spojenci, ktorí poskytujú Ukrajine finančnú pomoc.

Viac o téme: Európska únia EÚ , majetok , Medzinárodný menový fond MMF , NATO , príjmy , Ukrajina , vojna na Ukrajine , Volodymyr Zelenskyj

Súvisiace články

Aktuálne správy